98 ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

14 listopada 2016
Mszą Świętą odprawioną w Kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach uczczono 98 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mszę celebrował Ks. Kan. Stanisław Marczuk  – Proboszcz Parafii Maciejowice.

W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele władz samorządowych, zakładów pracy oraz zgromadzeni mieszkańcy Maciejowic i Gminy Maciejowice. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Publicznego Gimnazjum im. ks. Grzegorza Piramowicza oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki z Maciejowic, Ochotniczej Straży Pożarnej w Maciejowicach.

Po Mszy św. mieszkańcy zgromadzili się przed pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny”, gdzie Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński w swoim wystąpieniu mówił o tym, iż Polacy stworzyli Państwo do dziś będące dla nas wzorem wychowania patriotycznego i rozwoju gospodarczego. (…) Wolność nie jest dana raz na zawsze. Polacy doświadczają w swych dziełach, że wolność należy stale pielęgnować i walczyć o nią nieustannie” – podkreślił Gospodarz Gminy.

Wójt Gminy zwrócił się również do młodzieży „ Nie może być mowy o wolności tam, gdzie panuje egoizm, cwaniactwo, zdrada wspólnego dobra w imię partykularnych interesów. Dzisiaj otwarła się nadzieja na budowę nowej Polski – wolnej, uczciwej i silnej, która zajmie takie miejsce w Europie, na które zasłużyła ponad tysiącletnią historią , bohaterską walką podejmowana w XIX i XX wieku. Nie powstanie ona jednak bez naszego, solidarnego udziału. Odpowiedzialność ta dziś spoczywa w Waszych rękach. Dziś my – jako spadkobiercy wspaniałych tradycji, nie poddając się manipulacjom, musimy kultywując i doceniając przeszłość dbać o przyszłość wolnej Ojczyzny.”

Podczas uroczystości rocznicowych chór parafialny wzbogacił obchody śpiewem pieśni patriotycznych.
Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze  pod pomnikiem oddając hołd poległym bohaterom.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00