Dożynki gminne 2007
26 sierpnia 2007
W dniu 26 sierpnia 2007 roku odbyły się w Maciejowicach Dożynki Gminne.
Od godziny 11:15 przed Urzędem Gminy w Maciejowicach zaczęły gromadzić się delegacje, poczty sztandarowe: Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Gimnazjum z Maciejowic, Ochotniczej Straży Pożarnej, Związków Kombatantów, parlamentarzyści w osobach Pani Stanisławy Prządka i Pana Mariana Piłki, starosty powiatu garwolińskiego Pana Grzegorza Woźniaka wraz z małżonką, przedstawiciele władz samorządowych, Radni Rady Gminy Maciejowic, Koła Gospodyń Wiejskich, oraz wielu gości i mieszkańców Gminy Maciejowice.
Dożynki to uroczystość – symbol, kultywowana od zamierzchłych czasów. To największe w roku święto rolników.
O godz. 11 45 w Kościele Parafialnym Pod Wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach Mszą Świętą dziękczynną rozpoczęły się uroczystości dożynkowe. Po Mszy barwny korowód dożynkowy udał się na skwer przy Maciejowickim Rynku, gdzie odbyły się uroczystości główne.
Otwarcia Gminnych Dożynek 2007 dokonał Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński, któremu starostowie dożynek wręczyli bochen chleba symbolizujący zebrane plony. Chleb został rozdzielony wśród uczestników dożynek. W swoim wystąpieniu Wójt Gminy podziękował serdecznie rolnikom Gminy Maciejowice za ogromny trud i wysiłek przy bardzo trudnych w bieżącym roku żniwach. Życzył jak największych sukcesów, zachęcał do korzystania z dostępnych programów unijnych, aby jak najwięcej pozyskać środków na rozwój gospodarstw rolnych.
W tym roku Starostami Dożynek byli Państwo Olga i Marek Wróblowie, a Gospodarzem Dożynek – Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński.
Po podzieleniu chleba, przemówienia okolicznościowe wygłosili Posłowie na Sejm RP – Pani Stanisława Prządka i Pan Marian Piłka oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Pan Grzegorz Woźniak. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński, który następnie wręczył symboliczne podziękowania przedstawicielom najstarszego i najmłodszego pokolenia rolników z terenu Gminy.
Dożynki głęboko tkwią w tradycji polskiej wsi, symboliczny plon żniwny, zwany wieńcem to najważniejszy symbol dożynek. Materiał z którego jest wykonywany to głównie pszenica i żyto. Prosto z korowodu dożynkowego — wieńce tradycyjnie trafiły na konkurs wieńców dożynkowych. W konkursie oceniono 13 wieńcy dożynkowych.
W komisji konkursowej zasiedli: Pani Jadwiga Goliszewska, Pani Renata Gliwka oraz Pan Tomasz Filipowicz.
Podczas gdy Komisja w pocie czoła dokonywała trudnego wyboru, uczestnicy uroczystości podziwiali występy artystyczne 4 wykonawców, 3 kapel ludowych i 3 zespołów artystycznych. Ponadto można było skosztować potrawy regionalne sporządzone przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Oronnego, Wróbli Wargocin oraz nalewki Pana dr Marka Krześniaka.
Po obejrzeniu wieńców dożynkowych Komisja Konkursowa stwierdziła bardzo wysoki i wyrównany poziom ich wykonania. Po wnikliwych obserwacjach stwierdzono co następuje:
I miejsce i tytuł najładniejszego wieńca dożynkowego w gminie otrzymał wieniec dożynkowy wsi Pogorzelec; II miejsce otrzymały wieńce dożynkowe wsi: Kawęczyn, Oronne, Przewóz, Samogoszcz i Wróble Wargocin, III miejsce otrzymały kosze dożynkowe wsi: Antonówka Świerżowska, Kochów, Maciejowice, Polik i Strych; IV miejsce otrzymały bochny chleba wsi Ksawerynów i Oblin.
Zwycięzcom gratulujemy!
Zwycięzcom gratulujemy!
Na zakończenie Dożynek wszystkich uczestników zabawiał do późnych godzin wieczornych zespół GRAFIT, podczas ich występu wszyscy świetnie się bawili, zarówno młodzież jak i starsi.
W tegorocznych Dożynkach Gminnych uczestniczyło wielu mieszkańców naszej gminy oraz przybyłych specjalnie na tą uroczystość zaproszonych gości, za co serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.