Ewidencja działalności gospodarczej – zmiany od 31 marca 2009r.
Ustawa upraszcza procedurę rejestracji działalności gospodarczej. Zakłada ona, że osoby zamierzające założyć firmę będą składać w Urzędzie Gminy tzw. zintegrowany wniosek o wpis do wszystkich rejestrów prowadzonych przez urzędy zaangażowane w proces rejestracji.
Zatem wniosek ten będzie jednocześnie:
- wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
- wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),
- zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników,
- zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Druk wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest również:
- wnioskiem o zmianę danych we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
- wnioskiem o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej,
- wnioskiem o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej,
- zawiadomieniem o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej.
Wnioski będzie można składać:
- osobiście lub przez pełnomocnika w Urzędzie Gminy Maciejowice, ul. Rynek 7 w pokoju nr 4,
- listownie – listem poleconym – w tym przypadku istnieje konieczność notarialnego poświadczenia podpisu,
Uwaga!
Od dnia 31 marca br. wnioski o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub zmianę wpisu:
1.) można składać jedynie na drukach, których wzór został określony w Rozporządzeniu Rady Ministrów,
2.) są zwolnione z opłaty,
3.) będą dostępne w siedzibie Urzędu Gminy w Maciejowicach w pokoju nr 4 oraz na stronie internetowej www.maciejowice.pl
Dane z wniosku organ ewidencyjny, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia dokonania wpisu, prześle do wskazanego przez przedsiębiorcę naczelnika urzędu skarbowego, właściwego urzędu statystycznego oraz właściwej jednostki terenowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z kopią zaświadczenia o wpisie w ewidencji działalności gospodarczej.
Uwaga!
Wprowadzenie zasady "jednego okienka" nie zwalnia przedsiębiorców, w określonych sytuacjach, od konieczności załatwiania spraw w pozostałych urzędach oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Osobiście, przedsiębiorcy są zobowiązani do złożenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych druków ZUS ZUA oraz ZUS ZZA, a w urzędzie skarbowym np. informacji o podjęciu działalności w formie spółki cywilnej czy też podjęciu działalności objętej podatkiem od towarów i usług – VAT.
Znowelizowane przepisy ustawy zakładają możliwość rozpoczęcia działalności od dnia złożenia wniosku w urzędzie gminy, a nie jak było dotychczas od dnia uzyskania zaświadczenia o wpisie. Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy do rozpoczęcia działalności niezbędne jest uzyskanie, koncesji, licencji czy też zezwoleń.