Gminne obchody 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.
16 sierpnia 2020 r. w Maciejowicach odbyły się gminne obchody 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.
W kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Maciejowicach została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował Ks. Kan. Stanisław Marczuk – Proboszcz parafii. Ksiądz Kanonik w swojej homilii podkreślił wagę wydarzeń sprzed 100 laty dla wolności i suwerenności naszej Ojczyzny. Zwrócił uwagę na ogromne znaczenie i konieczność pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy polegli w walkach sierpnia 1920 r.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Pan Tomasz Kwiatkowski – Wójt Gminy Maciejowice, Pani Beata Rulak Fryc – Zastępca Wójta Gminy, Pan Sebastian Kieliszek – Sekretarz Gminy oraz Pan Jacek Łoskot – Przewodniczący Rady Gminy wraz z Radnymi, przedstawiciele władz powiatu: Pan Marek Ziędalski – Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego, Pan Michał Jaworski – Radny Rady Powiatu Garwolińskiego. Obecni byli Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Maciejowice, przedstawiciele jednostek podległych UG, poczty sztandarowe Publicznej Szkoły Podstawowej w Maciejowicach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Samogoszczy oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Maciejowicach.
Po uroczystej Mszy św. głos zabrał Wójt Gminy Maciejowice Pan Tomasz Kwiatkowski, który w swoim wystąpieniu przypomniał wydarzenia roku 1920 na ziemi maciejowickiej oraz podkreślił wpływ tych wydarzeń na losy Maciejowic, całego kraju jak również Europy. „Maciejowice również były areną walk w tej wojnie. Dnia 13 sierpnia Maciejowice zostały zajęte przez wojska bolszewickie, siejące w Maciejowicach i okolicy strach oraz spustoszenie. W wyniku kontrofensywy znad Wieprza, Maciejowice zostały wyzwolone przez wojsko polskie w dniu 16 sierpnia. Wyzwolenie Maciejowic nie odbyło się bez krwawej ofiary. W wyniku omyłkowego polskiego ostrzału artyleryjskiego z drugiego brzegu Wisły w Maciejowicach zginęło trzech polskich ułanów oraz sześciu mieszkańców miejscowości” – podkreślił Wójt Gminy.
Pan Wójt podziękował wszystkim za obecność i podkreślił, że uczestnictwo w obchodach, oddanie hołdu i czci bohaterom walk 1920 r. jest powinnością każdego patrioty. Pan Wójt wspomniał również o tablicy pamiątkowej z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej, którą otrzymał 30 lipca br. z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, zaznaczył, że tablica zostanie w najbliższym czasie wmurowana w godnym miejscu.
Następnie głos zabrał Pan Michał Jaworski, który odczytał list skierowany do Mieszkańców przez Panią Marię Koc – Senator RP.
W imieniu władz powiatu słowo do mieszkańców skierował Pan Marek Ziędalski- Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego.
Kolejna część uroczystości odbyła się na placu przykościelnym, gdzie zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile żołnierzy poległych w 1920 r.
Tegoroczne obchody uświetnił przyjazd przedstawicieli Ułańskiej Straży Tradycji i Wiary – uczestników Rajdu szlakiem bojowym 15-go Pułku Ułanów Poznańskich, którzy przybyli do Maciejowic na pięknych koniach. Tuż po godz. 18.00 wszyscy zgromadzeni przy pomniku żołnierzy z 1920 r. wzięli udział w Apelu Poległych odczytanym przez ks. Macieja Majka.
W trakcie trwania obchodów wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć wystawę „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa” przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach.