Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości
14 listopada 2018
W dniu 11 listopada 2018 r obchodziliśmy 100. rocznice odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odprawiona w Kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach. Mszę odprawił Ks. kan. Stanisław Marczuk.
W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele władz samorządowych, zakładów pracy, szkół, organizacji działających na terenie gminy oraz mieszkańcy Gminy Maciejowice. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Maciejowicach, Związku Bojowników o Wolność i Demokrację niesiony przez młodzież szkolną, a także sztandary Ochotniczej Straży Pożarnej z Maciejowic oraz Podłęża.
Po Mszy św. wszyscy obecni zgromadzili się przed pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny”, gdzie został odśpiewany Hymn państwowy a następnie Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński w swoim wystąpieniu podkreślił …„Czy będziemy w stanie nadać nowe, aktualne znaczenie staremu powiedzeniu „Państwo to ja!”, które przed wiekami było hasłem absolutyzmu, a dziś-zdemokratyzowane i przyjęte przez wszystkich- stało się podstawą istnienia nowoczesnych europejskich krajów.” Przytoczył, że …„Przed nami pozostaje cel najważniejszy: wspólnymi siłami dokonać transformacji duchowej w dumnych i świadomych Obywateli Rzeczypospolitej w stulecie Niepodległej”. Dziś Ojcowie niepodległości Polski patrzą na nas z Góry … i oceniają, co robimy z krajem, któremu przywrócili wolność. …„W 1918 roku Polacy pragnęli wolności i dziś jesteśmy demokratycznym krajem.”
Przywołał słowa największego z Polaków, świętego papieża Jana Pawła II”, że … "Nie ma wolności bez odpowiedzialności i umiłowania prawdy … „ wolność wymaga wielkoduszności i gotowości ofiar, wymaga czujności i odwagi. Nie może być … mowy o wolności tam, gdzie panuje egoizm, cwaniactwo, zdrada wspólnego dobra w imię partykularnych interesów. Dziś otwarła się nadzieja na budowę nowej Polski- wolnej, uczciwej i silnej, która zajmie takie miejsce w Europie, na która zasłużyła ponad tysiącletnią historią, bohaterską walką podejmowaną w XIX i XX wieku. Nie powstanie ona jednak bez naszego, solidarnego udziału.”
Wójt mówił, że …„Odpowiedzialność spoczywa w naszych rękach. Dziś my – jako spadkobiercy wspaniałych tradycji, nie poddając się manipulacjom, musimy kultywując i doceniając przeszłość dbać o przyszłość wolnej Ojczyzny”.
Następnie chór parafialny wzbogacił uroczystości swym występem i odśpiewaniem patriotycznych pieśni a przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem oddając hołd poległym bohaterom.
W muzeum im. T. Kościuszki w Maciejowicach otwarto wystawę obrazującą umundurowanie i wyposażenie polskich formacji wojskowych w okresie walk o niepodległość Rzeczypospolitej w latach 1914-1920.