UROCZYSTOŚCI KOŚCIUSZKOWSKIE 2014

14 października 2014

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Obchody 220 rocznicy Bitwy pod Maciejowicami oraz XXX Rajd Kościuszkowski odbyły się w dniach 09-10 października 2014r. Obchody te zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i zgromadziły ponad tysiąc uczestników zarówno młodzież jak i starszych mieszkańców z gminy Maciejowice oraz gmin ościennych.

Głównym organizatorem oraz gospodarzem był Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński. Uroczystości rozpoczęły się otwarciem tras rajdowych w Pawłowicach oraz Korytnicy. Organizatorem Rajdu Kościuszkowskiego od 30 lat jest Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach. W tym roku w rajdzie uczestniczyło ponad 20 grup rajdowych. Impreza ma wieloletnią tradycję i ciekawy, sprawdzony przez lata program. Naczelną zasadą rajdu jest wierność historii. Dlatego przemarsz grup rajdowych odbywa się po drogach zbliżonych do historycznych tras przemarszu wojsk polskich i poszczególnych korpusów rosyjskich. Daje to uczestnikom Rajdu wyrazisty obraz przemieszczania się oraz koncentracji wojsk przed tragicznym bojem w 1794r.


Na trasach Rajdu rozmieszczono łącznie 16 punktów informacyjnych, na których młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie przybliżała uczestnikom Rajdu informacje historyczno – krajoznawcze dotyczące punktu w którym się znajdują. Uczestnicy Rajdu pojawili się o godz. 17.00 w Kościele Parafialnym w Maciejowicach oraz uczestniczyli w części oficjalnej uroczystości obchodów 220 rocznicy Bitwy pod Maciejowicami.

Wśród gości obecnych na uroczystości byli m. in. : Pan Tomasz Borecki – Doradca Prezydenta RP, Pan Czesław Mroczek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, gen. bryg. pil. Marian Jeleniewski – Dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Pan gen. bryg. pil. dr hab. Jan Rajchel – Rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Pan Henryk Cichecki – Prezes Polskiego Radia S.A. , Ks. Jan Babik – Kanclerz Kurii Siedleckiej, Pan Grzegorz Woźniak – Poseł na Sejm RP, Pan Marek Chciałowski – Starosta Powiatu Garwolińskiego, radni powiatu oraz radni gminy, Pan Krzysztof Żochowski – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przedstawiciele Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki z całego województwa mazowieckiego, w tym m. in. : LI LO z Warszawy, Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki ze Stalowej Woli, Szkoła Podstawowa w Stefanowie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie.

Obchody 220 rocznicy nabrały ze względu na Patronat Honorowy Prezydenta RP oraz medialny przez Polskie Radio szczególnego charakteru i rozpoczęły się uroczystą Mszą św. za Ojczyznę, odprawioną przez biskupa seniora ks. Antoniego Dydycza z Diecezji Drohiczyńskiej.


Ks. Biskup odniósł się w swoim wystąpieniu do naszej narodowej historii, mówiąc – „Ta bogata, choć  często tragiczna w skutkach i naznaczona cierpieniem milionów Polaków historia powinna stać się dla naszego pokolenia lekcją miłości ojczyzny, wzorem patriotyzmu, ale także motywacją do podejmowania każdego dnia na nowo walki o wolność ducha w naszym narodzie.” Dodatkowo Ksiądz Biskup szczegółowo przedstawił życiorys oraz dokonania Tadeusza Kościuszki , jak też historię miejscowości Maciejowice. Na zakończenie mszy Wójt Gminy Maciejowice, podziękował ks. Biskupowi za lekcję historii, jaką usłyszeliśmy, natomiast Proboszcz Ks. Kan. Stanisław Marczuk podziękował delegacjom przybyłym na nasze uroczystości rocznicowe oraz wszystkim Mieszkańcom Gminy Maciejowice za tak liczne przybycie oraz poprosił o przejście wszystkich przed kościół , gdzie będą się odbywały dalsze uroczystości tj. odsłonięcie i poświęcenie pomnika na placu przykościelnym.

Ks. Kan. Stanisław Marczuk przybliżył wszystkim zebranym historię nowo powstałego pomnika. Jest to hołd wszystkim Mieszkańcom Gminy Maciejowice oraz żołnierzom, którzy poświęcili swoje życie w walce o niepodległość i suwerenność naszej Ojczyzny.

Uroczystego odsłonięcia tego pomnika dokonali Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński, Pan Tomasz Borecki – Doradca Prezydenta RP, Pan Czesław Mroczek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz ks. Kan. Stanisław Marczuk -Proboszcz Parafii Maciejowice.


Po odsłonięciu pomnika nastąpiło poświęcenie przez ks. Biskupa Antoniego Dydycza. Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Dalsza część rocznicowa odbyła się na maciejowickim rynku, gdzie Wójt Gminy Maciejowice przywitał wszystkich przybyłych gości jak również mieszkańców gminy Maciejowice.

Na wstępie przemówienia stwierdził, że „Nasza maciejowicka matka – ziemia wiele wycierpiała przyjmując w swoje ramiona bohaterskich kościuszkowców z 1794 roku. Wynik tej bitwy był wielkim ojczystym dramatem, ale równocześnie chlubą i dumą naszej armii i narodu”

Po krótkim przemówieniu Wójta Gminy Maciejowice, głos zabrał Pan Tomasz Borecki z Kancelarii Prezydenta RP, który podkreślił znaczenie historii oraz postaci historycznych dla danego narodu „Pamięć o wielkich postaciach i wydarzenia polskich dziejów to nasze zobowiązanie. Wiedza o naszej przeszłości stanowić może także inspirację dla każdego, kto chce służyć współczesnej Polsce. Zaangażowanie w pracę na rzecz dobra wspólnego w ramach otwartości dla innych. Tego musimy się uczyć od naszych bohaterów narodowych. Takim bohaterem Rzeczpospolitej był Tadeusz Kościuszko."


O trudnej przeszłości naszej Ojczyzny wspomniał również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pan Czesław Mroczek.

Przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki i jego żołnierzy Kompania Wojska Polskiego przeprowadziła apel poległych, oddała również salwę honorową w hołdzie poległym.


Kolejnym ważnym elementem uroczystości było posadzenie „Dębu Wolności” przez Gospodarza Gminy Pana Sylwestra Dymińskiego, Pana Tomasza Boreckiego – Doradcę Prezydenta RP, Pana Czesława Mroczka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pana Jana Karwowskiego – Przedstawiciela Lasów Państwowych oraz Stanisława Olechowskiego – Prezesa Gminnego OSP.


Dąb posadzony w parku na Rynku w Maciejowicach w niedalekiej odległości od Pomnika – będzie przypominał wszystkim o tym, że w 2014r przypada 25. rocznica suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej. Obok drzewka ustawiona została tabliczka informująca o tym, że to z inicjatywy Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego w porozumieniu z Lasami Państwowymi i Ochotniczymi Strażami Pożarnymi w całym kraju przypomina się o ważnym dla nas roku 1989.


W dowód uznania za szczególne zasługi w kształtowaniu patriotyzmu oraz tradycji kościuszkowskiej 26 osobom wręczono unikatowe medale okolicznościowe upamiętniające wydarzenia z 1794roku, wybite przez Mennicę Państwową.


O oprawę muzyczną podczas Mszy św., uroczystości pod pomnikiem oraz podczas przemarszu zadbała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Ciekawym akcentem uroczystości był pokaz militarny Wojsko polskie podczas Insurekcji Kościuszkowskiej- „Maciejowice 1794 – obrona Rynku” w wykonaniu Stowarzyszenia Arsenał .



Po tej inscenizacji zebrani mogli wysłuchać ponad 45 minutowego występu Chóru Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który zachwycił wszystkich słuchaczy. Chór zaśpiewał piosenki patriotyczne z różnych okresów Rzeczpospolitej.



Imprezą towarzyszącą tym uroczystościom, był coroczny konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i jego epoce, gdzie w dwóch kategoriach uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych popisywali się wiedzą na temat Insurekcji.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Julia Kondej z PSP w Maciejowicach, natomiast zwycięstwo w kategorii szkół ponadpodstawowych wywalczył Dawid Tobiasz z PG w Maciejowicach.

Podczas trwania Rajdu Kościuszkowskiego młodzież rywalizowała również o tytuł najlepszej grupy rajdowej. W tym roku tytuł ten przypadł Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.

Na zakończenie uroczystości w dniu 09.10.2014r. na scenie wystąpił zespół „ Cegła” przy muzyce którego, młodzież mogła pośpiewać oraz potańczyć do późnych godzin nocnych.

 

st1:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00