97. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

12 listopada 2015

800×600

Mszą Świętą odprawioną w Kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach uczczono 97 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele władz samorządowych, zakładów pracy oraz zgromadzeni mieszkańcy Maciejowic i Gminy Maciejowice. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Publicznego Gimnazjum im. ks. Grzegorza Piramowicza oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki i Ochotniczej Straży Pożarnej w Maciejowicach.

Po Mszy św. mieszkańcy zgromadzili się przed pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny”, gdzie Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński w swoim wystąpieniu podkreślił, że „11 listopada to symboliczny dzień, przełomowy dzień dla całej XX wiecznej Europy. Dla nas – Polaków – jest to radosne święto powrotu wolności , którą w dużej mierze sami wywalczyliśmy. Data ta symbolizuje dla Polaków dewizę BÓG – HONOR – OJCZYZNA i przywołuje pamięć o tych wszystkich , którzy w walce o niepodległą Polskę poświęcili swoje życie.” Nadmienił również, że w tamtej rzeczywistości w zaborczych armiach znalazło się ponad trzy miliony Polaków walczących ze sobą, ale również za Polskę, która na nowo odżyła w ich sercach i umysłach po latach zapomnienia i braku nadziei.

Gospodarz mówił również o krzewieniu patriotyzmu wśród młodego pokolenia „Nie pozwólmy, aby zanikały takie wartości jak patriotyzm czy miłość do Ojczyzny. Pamięcią, swoją postawą, uczestnictwem w uroczystościach rocznicowych, nadajemy mu należytą rangę, a młodemu pokoleniu przypominajmy czym patriotyzm jest. Dzieje uczą nas, że Rzeczpospolita była wtedy silna, gdy wszystkie jej stany poczuwały się do odpowiedzialności za dobro wspólne.”

W imieniu Pana Grzegorza Woźniaka Posła na Sejm RP Pani Aleksandra Mianowska – asystent, odczytała list skierowany do Mieszkańców Gminy Maciejowice z okazji Święta Niepodległości.

Pan Poseł w swoim liście wspomniał wielkie postacie II Rzeczypospolitej : Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Wincentego Witosa. Zaznaczył również jak ważne jest aby własną Ojczyznę rozwijać, zapewnić jej trwałe miejsce wśród wolnych i niepodległych narodów.

Życzył również „ Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Wszystkim Mieszkańcom Gminy Maciejowice mądrego korzystania z daru wolności oraz radosnego przeżywania Święta Niepodległości”.

Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze  pod pomnikiem oddając hołd poległym bohaterom.

Kolejna część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Parafialnym, gdzie odsłonięto i poświęcono po renowacji Kwaterę Wojenną z okresu I wojny światowej. 


Złożono kwiaty i zapalono znicze.

Podczas uroczystości gminnych Mieszkańcy mogli wysłuchać pieśni patriotycznych, które zostały zaproponowane na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach udostępnił tego dnia bezpłatnie zwiedzanie Muzeum im. Tadeusza Kościuszki.

Galeria

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”,serif;}

800×600

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00