98 ROCZNICA BITWY WARSZAWSKIEJ

16 sierpnia 2018
W dniu 14 sierpnia 2018r. w Maciejowicach odbyły się uroczystości związane z uczczeniem 98. rocznicy bitwy warszawskiej. Delegacje i poczty sztandarowe wyruszyły spod maciejowickiego ratusza na uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach odprawioną przez Ks. Stanisława Marczuka.

W homilii Ksiądz Proboszcz powiedział o bohaterstwie polskiego żołnierza w walce o niepodległość w kontekście 98 rocznicy bitwy warszawskiej.Po Mszy Św. rozpoczęły się uroczystości pod pomnikiem żołnierzy poległych w wojnie z 1920 r.

Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości a w szczególności: pocztom sztandarowym, druhom OSP z Maciejowic, Publicznej Szkoły Podstawowej z Maciejowic i Samogoszczy, Związkowi Kombatantów i Osób Represjonowanych, delegacjom szkół z terenu Gminy Maciejowice, jednostkom organizacyjnym Urzędu Gminy (GOK, GOPS), członkiniom Klubu 50+, przedstawicielom Rady Sołeckiej z Maciejowic.

Ks. Stanisławowi Marczukowi za odprawioną Mszę Św. a chórowi kościelnemu i Panu organiście za jej oprawę.

Podkreślił, jak ważna była bitwa z 1920 r. dla Niepodległości Rzeczypospolitej, i jak ważny jest udział społeczności lokalnej w czczeniu pamięci o swoich bohaterach dzięki którym mamy wolność i niepodległość. Dzisiejsze obchody wpisują się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwrócił również uwagę że:

15 sierpnia to również święto Wojska Polskiego, które zostało ustanowione dla uczczenia bohaterskich żołnierzy z 1920 roku.
Wysiłek zbrojny naszych żołnierzy stanowi nieodłączną część naszego narodu.
W takie dni jak dzisiejszy musimy pamiętać o naszych bohaterach, a największym hołdem dla nich jest nasza codzienna postawa.
Umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyźnie to cnoty żołnierzy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
Następnie Wójt Gminy wraz z Zastępcą Panem Ryszardem Brodziakiem, Przewodniczącym Rady Gminy Maciejowice Pawłem Jaworskim, Radnym RG Marianem Pielakiem i Ks. Proboszczem Stanisławem Marczukiem oraz pozostali biorący udział w uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile żołnierzy poległych podczas bitwy pod Maciejowicami z 16 sierpnia 1920 roku.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00