99 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

13 listopada 2017
W dniu 11 listopada 2017 r. obchodziliśmy 99 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach celebrowaną przez ks. Adama Zawistowskiego.

W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele władz samorządowych, zakładów pracy oraz zgromadzeni mieszkańcy Gminy Maciejowice. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Maciejowicach, Związku Bojowników o Wolność i Demokrację niesiony przez młodzież szkolną, a także Ochotniczej Straży Pożarnej z Maciejowic oraz Podłęża.


Po Mszy św. wszyscy uczestnicy uroczystości zgromadzili się przed pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny”, gdzie Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński w swoim wystąpieniu mówił o refleksji nad przemijaniem, o pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę. „Dzieje naszej ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne,…”. „ Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność.” Mimo tego, „prześladowani i skazani na tułaczkę Polacy nie stracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość”.Chór parafialny swym występem i odśpiewaniem patriotycznych pieśni wzbogacił uroczystości rocznicowe.Następnie przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem oddając hołd poległym bohaterom.

Na zakończenie obchodów w muzeum im. T. Kościuszki w Maciejowicach odbyła się prelekcja  Pana Adriana Pogorzelskiego pt.” Dziedzictwo archeologiczne gminy Maciejowice w świetle najnowszych odkryć”, połączona z wystawą militariów.
deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00