Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym"

1 marca 2017
W dniu 26 lutego 2017 roku nauczyciele i uczniowie Publicznego Gimnazjum w Maciejowicach po raz drugi przyłączyli się do ogólnopolskiego projektu Fundacji „Wolność i demokracja” "Bieg Tropem Wilczym".
Głównym celem tej corocznej akcji jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego.

W Maciejowicach impreza rozpoczęła się od przypomnienia postaci księdza Bolesława Stefańskiego, pochodzącego z Kochowa w gminie Maciejowice kapelana NSZ i odśpiewania hymnu. Biegowi patronował Wójt Gminy Maciejowice p. Sylwester Dymiński, który przywitał uczestników, a także brat ks. Stefańskiego p. Piotr Stefański.
Następnie biegacze w różnym wieku od 4 lat po osoby bardzo dojrzałe wyruszyło na dwie trasy – pierwszą, dla bardziej zaawansowanych, liczącą 5 km i drugą, liczącą 1963 metry. Ta liczba symbolizuje rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek. W biegu uczestniczyły całe rodziny. Wyznaczona trasa nie była prosta. Uczestnicy musieli się zmierzyć z trudnymi warunkami atmosferycznymi i błotem. Linia mety została umiejscowiona na maciejowickim cmentarzu przy grobie ks. Bolesława Stefańskiego. W biegu wzięło udział 121 osób, w tym 13 na 5 kilometrów.
Trzej najszybsi biegacze na dłuższym dystansie to: Dariusz Mazur, Kamil Misiak i Mariusz Kurmanek. Wśród kobiet pierwsza była Iwona Seremak, druga Monika Staręga. Na krótszym dystansie wygrał Krystian Bożek, drugi był Łukasz Misiak, a trzeci Marcel Paciorek. Wśród kobiet: Aleksandra Mazur, Aleksandra Cyrta i Izabela Łapacz. Uczestników dekorowali medalami p. Sylwester Dymiński i p. Piotr Stefański.
Najlepsi złożyli w imieniu wszystkich zebranych kwiaty i zapalili znicze na grobie ks. Stefańskiego. Zgromadzeni uczcili minutą ciszy poległych i zamordowanych Żołnierzy Polskiego Podziemia Antykomunistycznego. Strażacy, którzy nadzorowali bezpieczeństwo uczestników w czasie biegu, odpalili race w kolorach białych i czerwonych. Biegowi towarzyszyło hasło "Chwała bohaterom".

Logo Gminy Maciejowice Urząd Gminy Maciejowice

ADRES ul. Rynek 7, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU ( 25) 682-57-37
ADRES E-MAIL gmina@maciejowice.pl
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00