DOŻYNKI 2016r.

30 sierpnia 2016
28 sierpnia 2016r. w Antoniówce Świerżowskiej odbyły się Dożynki Gminne, przy miejscowej szkole uformował się korowód składający się z 12 wieńców i 7 koszy przygotowanych przez sołectwa naszej gminy, delegacji miejscowych rolników z Darami Ołtarza oraz władz gminy. Przygrywająca ludowe melodie kapela poprowadziła korowód na plac szkolny gdzie odbyła się Msza Święta polowa celebrowana przez ks. kan. Stanisława Marczuka w intencji rolników i zebranych plonów. Podczas Mszy Świętej wszyscy dziękowali za dary ziemi i kolejny udany rok dla rolników. W podziękowaniu za urodzajne plony rolnicy przynieśli Dary Ołtarza oraz kosze owoców, warzyw, kwiatów i miód. Po Mszy Świętej Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Maciejowice odśpiewały tradycyjną dożynkową pieśń „Plon niesiemy plon” podczas której starostowie dożynek Państwo Małgorzata i Jarosław Drągowscy przekazali chleb Wójtowi gminy, aby mógł podzielić się upieczonym z tegorocznego ziarna chlebem ze wszystkimi uczestnikami uroczystości. Po tej pięknej części ceremoniału dożynkowego wszyscy odśpiewali hymn państwowy.

Następnie Pan Sylwester Dymiński – Wójt Gminy Maciejowice powitał wszystkich gości zaproszonych oraz mieszkańców Gminy. Szczególne słowa uznania włodarz skierował do rolników dziękując za trud ich pracy – podkreślił wartość szczególną naszego codziennego chleba oraz dzielenia się nim: „ Dzielenie dożynkowego chleba jest symbolem tego, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową, choć dzisiejszy świat, to często świat rywalizacji, konfliktów i konfrontacji. Ale, Wy – rolnicy, możecie do tego świata wnieść wiele dobrego – Waszą chłopską mądrość.” Wójt Gminy mówił również o inwestycjach jakie miały miejsce od zeszłorocznych dożynek do chwili obecnej: inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, drogowe, inwestycje w infrastrukturę publiczną oraz sportowo-rekreacyjną, na które przeznaczono ponad 10mln 100 tys. złotych. Ponadto po raz drugi z rzędu Gmina Maciejowice zajęła I miejsce w rankingu na najbogatszą gminę w powiecie. Wójt podsumowując podkreślił przywiązanie do ziemi i roli jako poszanowanie Ojczyzny: „Zapach chleba to zapach Polski. Szanujmy chleb i uczmy nasze dzieci jego poszanowania”.
Następnie głos zabrał Pan Marian Piłka – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który podkreślił, że tradycja dożynkowa jest ogromną wartością narodową, którą należy szanować. Następnie Pan Edward Jaworski odczytał list od Pani Marii Koc – Wicemarszałek Senatu RP, która zwróciła się z podziękowaniem do rolników za ich ciężką pracę, ale także do wszystkich, którzy z niej czerpiemy, aby ją szanować. „ Starajmy  się dostrzegać w każdym maleńkim okruszku cierpliwość i miłość – do Ojczyzny, do wsi, do ludzi – którymi powinniśmy się dzielić.”Wójt Gminy odczytał także listy od Pana Zdzisława Sipiery – Wojewody Mazowieckiego oraz od Pana Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Następnie Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska  w Garwolinie jak co roku wręczyła nagrody  i puchary dla rolników z terenu gminy Maciejowice, którzy oddali największą ilość mleka do garwolińskiej mleczarni.  Wśród nagrodzonych byli: Pan Zbigniew Sitnik z Oblina, Pan Marek Wróbel z Wróbli Wargocina oraz Pan Sylwester Bienias z Krasek Górnych. Gmina Maciejowice zajęła  5 miejsce w powiecie pod względem skupionego mleka.Po części oficjalnej rozpoczęły się występy ludowe. Na scenie zaprezentowali się: Obereczek, KGW Podłężanki, KGW Oronne, KGW Strych, Klub 50+ oraz akordeonista Jakub Kołyska. Nie zabrakło również tańców przy akompaniamencie miejscowych kapel ludowych. Uczestnikom dożynek przygrywały kapele: Jaśki, Powiślaki oraz kapela Pana Krzysztofa Staręgi.Jak co roku podczas dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, który w tym roku wygrało KGW Podłężanki oraz konkurs „Najlepsza Tradycyjna Potrawa Regionalna i Ekologiczna Doliny Środkowej Wisły”. Jurorom najbardziej smakowały potrawy przygotowane przez Klub 50+ z Maciejowic.
O godz. 20.00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – zespół FANATIC, przy którym prawie godzinę bawili się uczestnicy dożynek. Po koncercie gwiazdy wieczoru na scenie zawitał zespół NON SENS i tradycyjna dożynkowa zabawa trwała do północy.Ponadto na terenie boiska można było obejrzeć wystawę sprzętu rolniczego oraz wystawę tradycyjnych narzędzi rolniczych „od siewu do plonu”, a także stoiska z rękodziełami artystycznymi. Nie obyło się również bez stoisk z tradycyjną kuchnią ludową. Dzieci mogły skorzystać z atrakcji takich jak dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny itp.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00