Dożynki Gminne 2010

26 sierpnia 2010

          W tym roku święto plonów gminy Maciejowice odbyło się 22 sierpnia w miejscowości Wróble-Wargocin.

          Mszę świętą w intencji plonów, podczas której zostały poświęcone owoce ziemi i produkty z nich wytworzone, odprawiali wspólnie Wicedziekan Dekanatu Łaskarzewskiego ksiądz Jan Madej, proboszcz parafii w Korytnicy Łaskarzewskiej i proboszcz parafii Wróble-Wargocin ksiądz Jarosław Juszczyński.

          Po mszy korowód dożynkowy przy akompaniamencie miejscowych kapel, przemaszerował na plac, gdzie kontynuowany był ceremoniał dożynkowy.


          Starostowie dożynek Barbara i Krzysztof Nitka z Pogorzelca przekazali Panu Wójtowi Sylwestrowi Dymińskiemu okazały bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki.

          Pan Wójt powitał wszystkich przybyłych na uroczystość gości: Panią Poseł Stanisławę Prządka, Pana Dariusza Mularczyka, który przybył w imieniu Pana Krzysztofa Borkowskiego, przedstawicieli WFOŚiGW, księży, władze starostwa powiatowego w Garwolinie z Panem Grzegorzem Woźniakiem na czele, Pana Dariusza Sadowskiego Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej, Pana Klemensa Serżysko Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji, radnych rady powiatu garwolińskiego i rady gminy Maciejowice.

          W trakcie uroczystości Dożynkowych medalami „Zasłużony dla rolnictwa” zostało wyróżnionych troje mieszkańców gminy: Pani Agnieszka Boryń z Kobylnicy oraz Panowie Tomasz Pełka z Kobylnicy i Dariusz Proczek z Oblina-Grądków, ponadto okrągłą 40 rocznicę swej działalności świętowały Panie z KGW z Wróbli Wargocin, z tej okazji razem z najlepszymi życzeniami Pan Wójt wręczył Paniom kwiaty oraz upominki.

          Podczas uroczystości Dożynkowych nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów na „Najlepszą Potrawę Regionalną Doliny Środkowej Wisły” oraz najładniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajął wieniec wykonany przez sołectwo Kępa Podwierzbiańska, a „Najlepszą Potrawą Regionalną Doliny Środkowej Wisły” został bigos hultajski przygotowany przez Panie z Sołectwa Kawęczyn.

          Równocześnie z konkursem odbywała się degustacja potraw. Spróbować można było m.in. nalewki Pana Marka Krześniaka i Pani Krystyny Barejko, potrawy Pani Jadwigi Krześniak, Koła Gospodyń Wiejskich z Wróbli-Wargocina oraz Sołectwa Samogoszcz.

          Część artystyczną dożynek otworzyła młodzież z Publicznego Gimnazjum w Maciejowicach, która wykonała Poloneza. W bogatej części artystycznej wystąpił zespół ludowy dziecięcy "Obereczek", zespół ludowo-obrzędowy "Galopka", Zespół Wokalno-Instrumentalny z Góry Kalwarii, zespół „Mazowszaki” z Latowicza, Koła Gospodyń Wiejskich z Wróbli-Wargocina, Oronnego, Samogoszczy oraz miejscowe kapele.

          Gwiazdą wieczoru był zespół disco polo – Formacja ZIBO. Zakończeniem tegorocznych Dożynek była zabawa taneczna z zespołem „Holiday”.

Przemówienie Pana Sylwestra Dymińskiego Wójta Gminy Maciejowice

Zapraszamy do galerii zdjęć….

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00