DOŻYNKI GMINNE 2014

3 września 2014

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

W dniu 31 sierpnia 2014r. odbyły się w Maciejowicach Dożynki Gminne.

Przy dźwiękach miejscowych kapel ludowych w barwnym korowodzie uczestnicy uroczystości udali się na Mszę św. do Kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Maciejowicach. Uroczystą Mszę św. w intencji rolników odprawił Ks. Kanonik Stanisław Marczuk – proboszcz Parafii Maciejowice. W podziękowaniu za urodzajne plony rolnicy przynieśli kosze owoców, warzyw, kwiatów i miód. W głównej nawie przedstawiciele poszczególnych sołectw ustawili misternie wykonane wieńce dożynkowe. Po mszy św. korowód dożynkowy przeszedł na GOSiR gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe.

Ceremoniał dożynkowy rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego.

Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński w imieniu własnym oraz Radnych Rady Gminy Maciejowice powitał wszystkich przybyłych gości i mieszkańców Gminy Maciejowice.

W swoim wystąpieniu Wójt Gminy podkreślił, że Dożynki to przede wszystkim święto rolników, z ich trudu korzystamy wszyscy i powinniśmy być im za to niezmiernie wdzięczni. Życzył im udanych plonów, wytrwałości i satysfakcji z wykonanej pracy.

„Piękny, tradycyjny gest dzielenia się chlebem jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Ja również chcę się podzielić tym chlebem z wszystkimi mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Chciałbym aby ten podział był sprawiedliwy. Niech chleba nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej gminie i naszej Ojczyźnie…”

Gospodarz Gminy wymienił działania Gminy Maciejowice w latach 2011-2014, gdzie na realizację niezbędnych inwestycji tj. poprawę stanu dróg gminnych, budowę infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, oświatowej, sportowo – rekreacyjnej, publicznej, zrealizowanie projektu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu (w ramach którego zakupiono sprzęt komputerowy i zapewniono dostęp do internetu) – Gmina Maciejowice przeznaczyła ponad 22 ml. 300 tys. zł, w tym dotacje w kwocie ponad 8 ml. 633 tys. zł.

Wójt Gminy poinformował, że Gmina Maciejowice wg miesięcznika „Wspólnota” jest najbogatszą gminą w powiecie garwolińskim, gdzie na jednego mieszkańca przypada 2 538zł.

Pan Wójt w swoim przemówieniu podziękował również Pani Marszałek Ewie Orzełowskiej za poparcie wniosków składanych o środki unijne, Panu Wojewodzie Jackowi Kozłowskiemu za otrzymane środki finansowe z przeznaczeniem na usuwanie skutków podtopień w 2010r., Panu Ministrowi Edukacji Narodowej Tadeuszowi Sławeckiemu za wsparcie i pomoc w budowie i wyposażeniu Gminnej Hali Sportowej, Parlamentarzystom: Pani Poseł Stanisławie Prządka, Panu Posłowi Grzegorzowi Woźniakowi -za wsparcie, podtrzymywanie na duchu i pomoc w rozwiązywaniu bieżących problemów Gminy, Panu Henrykowi Cicheckiemu – Prezesowi Polskiego Radia S.A., który zawsze służy nam pomocą i radą, Starostwu Powiatowemu w Garwolinie za wykonanie i modernizację dróg powiatowych na terenie Gminy Maciejowice oraz Radnym Rady Powiatu Panu Januszowi Zaczkowi i Bogusławowi Goduli.

Pan Wójt poinformował również , ze ponownie będzie kandydował w jesiennych wyborach samorządowych na Wójta Gminy. Prosił o wsparcie i pomoc.

Z rąk starostów dożynek Pani Elżbiety i Sylwestra Bienias zam. w Kraskach Górnych, Wójt Gminy Maciejowice otrzymał bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej maciejowickiej ziemi.

             „Z ogromną wdzięcznością przyjmuję ten dożynkowy chleb, który jest symbolem Waszego trudu, potu i pracy, a przede wszystkim powodem Waszej dumy z dobrze przepracowanego roku” – powiedział Wójt Gminy.

           Po ceremoniale dożynkowym głos zabrali: Pan Grzegorz Woźniak – Poseł na Sejm RP, Pani Stanisława Prządka – Poseł na Sejm RP, Pan Krzysztof Żochowski – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Starosta Powiatu Garwolińskiego Pan Marek Chciałowski.

           Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Pan Waldemar Paziewski wręczył nagrody i puchary dla rolników z terenu gminy Maciejowice, którzy oddali największą ilość mleka do garwolińskiej mleczarni. Wśród nagrodzonych był Starosta Dożynek Pan Sylwester Bienias, który w 2013r. oddał 157 tys. litrów mleka.

Na zakończenie, Wójt Gminy podziękował delegacjom składającym dary ołtarza, delegacjom dożynkowym za wspaniałe wieńce i kosze . Zwycięstwo w „Konkursie na najładniejszy wieniec” przypadło Muzeum Ziemi Nadwiślańskiej, prowadzonego przez Panią Jadwigę Krześniak.

Wszyscy uczestnicy konkursu za wykonanie wieńców i koszy otrzymali nagrody pieniężne.

W konkursie pt. „Najlepsza Tradycyjna Potrawa Regionalna Doliny Środkowej Wisły” zwycięstwo przypadło sołectwu Oblin.

W konkursie na Piosenkę Doliny Środkowej Wisły zwyciężył Klub 50+, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Maciejowicach.

Podczas uroczystości dożynkowej wystąpiły miejscowe kapele i Koła gospodyń Wiejskich z Oronnego, Wróbli i Strycha oraz Klub 50+.

Imprezą towarzyszącą był turniej piłkarski o Puchar Wójta Gminy Maciejowice, gdzie zwycięzcą okazało się Sołectwo Podwierzbie oraz wystawa współczesnych maszyn rolniczych oraz narzędzi używanych dawniej.

               Uroczystości dożynkowe zakończyły się zabawą taneczną z zespołem „Grafit”.

 

   

   

  

       

    

   

     

    

st1:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00