DOŻYNKI GMINNE 2015

1 września 2015

W dniu 30 sierpnia 2015r. odbyły się w Strychu Dożynki Gminne.

Przy dźwiękach miejscowych kapel ludowych uformował się barwny korowód dożynkowy, który w tym roku składał się z 9 wieńców i 8 koszy przygotowanych przez sołectwa naszej gminy, delegacji miejscowych rolników z Darami Ołtarza oraz władz gminy. Następnie cały orszak udał się na Mszę św. do miejscowej kaplicy, którą celebrował Ks. Kanonik Stanisław Marczuk – Proboszcz Parafii Maciejowice. Podczas Mszy Św. rolnicy dziękowali za plony, które udało się zebrać w tym roku pomimo suszy, która dotknęła naszą gminę.


W podziękowaniu za urodzajne plony rolnicy przynieśli kosze owoców, warzyw, kwiatów i miód.


Po Mszy Św. korowód dożynkowy przeszedł na teren przyszkolny w Strychu, gdzie odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęto ceremoniał dożynkowy.


Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński w imieniu własnym oraz Radnych Rady Gminy Maciejowice powitał wszystkich przybyłych gości i mieszkańców Gminy Maciejowice.

W swoim wystąpieniu Wójt Gminy podkreślił, że Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, to także piękne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców wsi.

„Dla Każdego mieszkańca wsi najważniejszą wartością była i nadal jest ziemia, jej uprawa i to co może ona w wyniku całorocznego trudu rąk ofiarować jej gospodarzowi – owoc ziemi jakim jest chleb. Wszystko co ziemia da, stanowi podstawę egzystencji człowieka. Ziemia zatem, jak mówią rolnicy żywi człowieka , ale w zamian, wymaga ciągłych starań, zabiegów i szacunku” – podkreślił gospodarz Gminy.

Wójt Gminy mówił również o inwestycjach jakie miały miejsce od zeszłorocznych dożynek do chwili obecnej: inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne, drogowe, inwestycje w infrastrukturę publiczną oraz sportowo-rekreacyjną,  podsumowując iż od września 2014 do sierpnia 2015r. przeznaczyliśmy na inwestycje ponad 6 170 tys. zł., w tym dofinasowanie w kwocie 3 171 tys. zł. oraz 3 mln. zł. z budżetu Gminy.

Pan Wójt w swoim przemówieniu podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesów naszej Gminy szczególnie Panu Jackowi Kozłowskiemu – Wojewodzie Mazowieckiemu, Pani Janinie Ewie Orzełowskiej – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Panu Henrykowi Cicheckiemu – Prezesowi Polskiego Radia S.A. i wielu innym osobom, które wspierały naszą Gminę.

Z rąk starostów dożynek Państwa Ireny i Leszka Pawlonka zamieszkałych w Maciejowicach, Wójt Gminy otrzymał bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na naszej maciejowickiej ziemi.

„Z ogromną wdzięcznością przyjmuję ten dożynkowy chleb, który jest symbolem Waszego trudu, potu i pracy, a przede wszystkim powodem Waszej dumy z dobrze przepracowanego roku” – powiedział Wójt Gminy. Następnie wspólnie z Radnymi Rady Gminy podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek.

Po ceremoniale dożynkowym głos zabrali: Pan Grzegorz Woźniak – Poseł na Sejm RP, Pani Stanisława Prządka – Poseł na Sejm RP, Pani Janina Ewa Orzełowska – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Pan Marian Piłka– Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Pani Maria Koc – Senator RP. Wszyscy zabierający głos dziękowali rolnikom za zebrane plony pomimo suszy. Swoim słowem okazywali wsparcie rolnikom podkreślając, że powinni oni otrzymać pomoc od Państwa.


Pan Grzegorz Woźniak odczytał list Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy skierowany do mieszkańców Gminy Maciejowic z okazji Gminnych Dożynek.


W swoim wystąpieniu Pan Grzegorz Woźniak nawiązał również do szerzenia wartości patriotycznych i umiłowania ziemi przez mieszkańców gminy Maciejowice.

Następnie Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Garwolinie jak co roku wręczyła nagrody i puchary dla rolników z terenu gminy Maciejowice, którzy oddali największą ilość mleka do garwolińskiej mleczarni. Wśród nagrodzonych byli: Pan Zbigniew Sitnik z Oblina, Pan Marek Wróbel z Wróbli Wargocina oraz Pan Stanisław Marchewka z Krasek Górnych. Gmina Maciejowice zajęła IV miejsce w powiecie pod względem skupionego mleka.


Na zakończenie Wójt Gminy podziękował delegacjom składającym dary ołtarza, delegacjom dożynkowym za wspaniałe wieńce i kosze po czym wraz z Panią Stanisławą Prządką – Poseł na Sejm RP wręczyli nagrody i dyplomy. Zwycięstwo w „Konkursie na najładniejszy wieniec” przypadło KGW Oronne.

Wszyscy uczestnicy konkursu za wykonanie wieńców i koszy otrzymali nagrody pieniężne.

W konkursie „Najlepsza Tradycyjna Potrawa Regionalna i Ekologiczna Doliny Środkowej Wisły” wygraną cieszyło się KGW Strych, a w konkursie na Piosenkę Doliny Środkowej Wisły zwyciężyło KGW Podłężanki. Laureaci tych konkursów otrzymali nagrody rzeczowe.

Podczas uroczystości dożynkowych wystąpiły miejscowe kapele i Koła Gospodyń Wiejskich z Oronnego, Strycha, Podłęża, Klub 50+ oraz najmłodsza grupa z jakże wielkim potencjałem do podtrzymywania tradycji zespół Obereczek. Wspaniale zaprezentował się również w swoim koncercie młody akordeonista – Jakub Kołyska.

Wieczór dożynkowy uświetnił koncert gwiazdy disco polo – zespołu  MisterDex. Do zabawy tanecznej przygrywał zespół Exell, który bawił uczestników dożynek do późnych godzin nocnych.


Sponsorami uroczystości dożynkowych byli:

 1. Alex Podłęż – Marek Grzebalski

 2. Joanna i Zbigniew Gazda – Wróble -Wargocin

 3. Irena i Leszek Pawlonka – Maciejowice

 4. IMBAU – Andrzej Ługowski – Siedlce

 5. Firma Handlowo – Usługowa ANKAR -Andrzej Sitnik

 6. Stasiak Piotr – Kraski Dolne

 7. Imexbau -Magol – Zenobia i Janusz Zaczek – Maciejowice

 8. BIOSYS POLSKA SP. z o.o. – Wrocław

 9. Stasiak Halina i Franciszek – Kraski Dolne

 10. HANAROL – Artur Potas – Dęblin

 11. Edward Luberda – Polik

 12. Biuro Rachunkowe – Maria i Ryszard Wysoccy – Podzamcze

 13. PHU INSTAL – Roman Zabiegałowski – Maciejowice

 14. Ekolider – Jarosław Wyglądała -Lucin

 15. Sklep Rolno – Przemysłowy, Art. Motoryzacyjne – Stanisław Brzeziński – Maciejowice

 16. SEWIM – Zbigniew Michalec – Maciejowice

 17. KAMIENIARSTWO PHU – Dorota Flisek – Maciejowice

 18. Sklepy Przemysłowe ANIA – Kocyk Andrzej – Pilawa

 19. PPUH "STAWEX" w Maciejowicach -Weronika i Stanisław Krześniak

 20. Sklep spożywczy w Maciejowicach – Halina Wójcikowska

 21. "ZOWIX"- Zofia Kurek – Maciejowice

 22. Beata i Witold Poboży – Maciejowice

 23. Piekarnia w Stężycy prowadzona przez Pana Jerzego Misiaka – jak w  każdym roku , tak i w tym upiekła nam piękne chleby dożynkowe.

Organizatorzy tegorocznych dożynek serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby dożynki były wyjątkowym świętem w naszej gminie. Dziękujemy przedstawicielom instytucji i firm działających na terenie gminy i poza nią za wsparcie, ale przede wszystkim dziękujemy rolnikom, bo bez nich nie byłoby tego święta.

GALERIA


Logo Gminy Maciejowice Urząd Gminy Maciejowice

ADRES ul. Rynek 7, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU ( 25) 682-57-37
ADRES E-MAIL gmina@maciejowice.pl
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00