Dożynki Gminne 2019

9 września 2019

Tegoroczne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się o godz.12.00 Mszą Świętą w kościele pw. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone dary i wieńce dożynkowe. W uroczystej procesji z darami uczestniczyli: Kamila i Jarosław Sękulscy – starostowie dożynek, którzy złożyli w darze chleby dożynkowe wypieczone z tegorocznych zbiorów, Radni Rady Gminy Maciejowice którzy ofiarowali świece, Państwo Justyna i Tomasz Grzebalscy złożyli kosz warzyw, Państwo Kalbarczykowie złożyli kosz owoców, Członkinie KGW Podłężanki ofiarowały kosz kwiatów, Państwo Flak złożyli miody, Wójt Gminy Maciejowice wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Maciejowice, którzy złożyli hostię i wino oraz wodę.

Po nabożeństwie barwny korowód,  przeszedł na plac przed strażnicą OSP w Podłężu, gdzie starostowie dożynek Kamila i Jarosław Sękulscy z Ostrowa przekazali wójtowi gminy Tomaszowi Kwiatkowskiemu upieczony z tegorocznej mąki chleb- owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia, sytości. Poprosili wójta, by jako gospodarz gminy dzielił nim równo i sprawiedliwie, by nikomu go nie zabrakło. Przyjmując chleb, wójt Kwiatkowski podziękował i wyraził uznanie rolnikom za trud i całoroczną pracę oraz obiecał dzielić otrzymany chleb sprawiedliwie – tak, żeby nikomu go nie zabrakło.

W swoim wystąpieniu wójt mówił o realizowanych inwestycjach drogowych, kanalizacyjno-wodociągowych, przeprawie mostowej przez Wisłę i najważniejszej-oczyszczalni ścieków. Podziękowania za współpracę wójt Tomasz Kwiatkowski skierował do: Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka, Wicemarszałek Senatu Marii Koc Wicemarszałek sejmiku Województwa Mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej, Prezes i Wiceprezes WFOŚiGW w Warszawie, posła Grzegorza Woźniaka oraz władz powiatu i włodarzy sąsiednich gmin.

Gratulacje i podziękowania dla włodarzy gminy popłynęły od wicemarszałek Marii Koc, posła Grzegorza Woźniaka, posłanki kilku minionych kadencji Stanisławy Prządka, przedstawicieli samorządu powiatu garwolińskiego. Odczytano listy od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który objął dożynki patronatem narodowym List, Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka List, Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery List, Wicemarszałek Województwa Janiny Orzełowskiej List.

Wyróżniono także najlepszych dostawców mleka do  Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie. Z gminy Maciejowice statuetki i dyplomy z rąk prezesa Waldemara Paziewskiego otrzymali Zbigniew Sitnik, który w ciągu roku wyprodukował 820 tys. litrów mleka, Sylwester Bienias /510 tys. l/ i Ewa Bienias /330 tys.l/.

W kolejnej części uroczystości dożynkowych po na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta OSP z Żelechowa. Następnie na wystąpiły lokalne koła gospodyń wiejskich, które wzięły udział w konkursie na najlepszą przyśpiewkę dożynkową. Na scenie zaprezentowały się: KGW Podłężanki, KGW Strychowianki, KGW Pogorzelanki, Klub 50+ z Maciejowic, KGW z Domaszewa, KGW z Oronnego i KGW z Kawęczyna. Odbył się również „konkurs „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy 2019” , oraz „ Konkurs na najlepszą potrawę regionalną doliny Środkowej Wisły 2019”. Wieczór w Podłężu był pełen muzyki i dobrej zabawy. Oprócz Orkiestry Dętej z Żelechowa na scenie koncertował akordeonista Jakub Kołyska, wystąpili młodzi artyści z GOK w Maciejowicach oraz zespół wokalno-kabaretowy „Jeszcze mi się chce” z Sierskowoli. O 18.00 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Harem. Podczas dożynek można było skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Maciejowice oraz obejrzeć stoisko z wyrobami rękodzielniczymi.

Współorganizatorem tegorocznych dożynek gminnych był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

PREZYDENT.PL

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00