DZIEŃ ZIEMI 2024

19 kwietnia 2024

Każdego roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, który często nazywany jest też Międzynarodowym Dniem Ziemi.

Celem tego wydarzenia jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.

Hasło przewodnie Dnia Ziemi 2024 brzmi Planet vs. Plastics. Zwraca uwagę na konieczność ograniczenia produkcji i wykorzystania tworzyw sztucznych w trosce o zdrowie ludzi i planety. Organizatorzy EARTHDAY.ORG żądają zmniejszenia produkcji wszystkich tworzyw sztucznych o 60% do 2040 roku.

Hasło na Dzień Ziemi 2024 koncentruje się na szkodliwości tworzyw sztucznych.

Organizator podkreśla, że:

 • tworzywa sztuczne stanowią zagrożenie dla ludzkości i wszystkich żywych stworzeń, zakłócając równowagę życia na Ziemi,
 • należy szybko wycofać wszystkie jednorazowe tworzywa sztuczne, pilnie nalegać na przyjęcie Traktatu ONZ w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i wezwać do położenia kresu szybkiej modzie,
 • należy inwestować w innowacyjne technologie i materiały, aby budować świat wolny od plastiku.

Dzień Ziemi 2024 to dobry moment na wdrożenie w życie nowych nawyków związanych                         z ograniczeniem wykorzystania tworzyw sztucznych.

Dzień Ziemi to czas na zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi boryka się planeta. Na całym świecie organizowane są różnorodne wydarzenia, mające na celu edukację, promowanie proekologicznych postaw i inspirowanie do działania.

Co robi się w Dzień Ziemi?

Wydarzenia edukacyjne – w kwietniu organizowane są konferencje, wykłady, warsztaty czy wystawy poświęcone różnym ekologicznym zagadnieniom.

Sadzenie drzew – prosty sposób na zadbanie o środowisko i poprawę jakości powietrza, często stanowi element zajęć w szkołach.

Sprzątanie okolicy – tak, jak w Dniu Sprzątania Świata warto wybrać się na spacer po okolicy i pozbierać śmieci – to świetny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i zadbanie o lokalne środowisko.

Własne nawyki – dobry moment, żeby zastanowić się nad codziennymi nawykami związanymi z np. zużyciem plastiku, oszczędzaniem wody i energii, segregacją śmieci czy wspieraniem lokalnych biznesów.

Musimy być świadomi, że to nasze osobiste zaangażowanie – czyli właśnie inwestowanie w naszą planetę, jest konieczne, aby ją chronić, jest receptą na lepszą przyszłość.

Na stronie earthday.org można zobaczyć, jak w różnych częściach świata obchodzony jest Dzień Ziemi. Spotkania, wystawy, konferencje, akcje sprzątania świata, itd. mają jeden cel – promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu.

Dzień Ziemi to także sposobność do zwiększania naszej świadomości, do spostrzeżenia wpływu jaki wywieramy na przyrodę, do spostrzeżenia efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby, zmniejszenie bioróżnorodności, czy wreszcie globalne ocieplenie.

Chociaż Dzień Ziemi obchodzimy tylko raz w roku, każdy z nas każdego dnia może podejmować działania, aby wspólnie pracować nad poprawą jakości naszego życia!

Jak zaangażować się w Dzień Ziemi?

Ochrona lub ratowanie Ziemi jest dużym wyzwaniem, ale prawdopodobnie każdego dnia robimy dla niej więcej, niż nam się wydaje. Poniżej przedstawiamy kilka działań i wskazówek na każdy dzień roku:

 • Oszczędzaj energię.
 • Oszczędzaj wodę – jeśli możesz zbieraj deszczówkę, by ją wykorzystać w przydomowym ogrodzie.
 • Posadź kwiaty w ogrodzie lub w pobliżu miejsca, w którym mieszkasz.
 • Zamień samochód na rower.
 • Korzystaj z faktur i rachunków elektronicznych zamiast papierowych.
 • Kupuj produkty w opakowaniach szklanych lub papierowych zamiast plastikowych, jeśli możesz – zrezygnuj z pakowanych produktów.
 • Segreguj odpady.  Jeśli możesz – załóż przydomowy kompostownik na bioodpady.
 • Oblicz ślad węglowy żywności (sprawdź, jak bardzo twoje wybory żywieniowe wpływają na planetę).
 • Zdobywaj wiedzę.
 • Podziel się pomysłami, wskazówkami, historiami i zdjęciami z Dnia Ziemi w mediach społecznościowych, aby zwiększyć świadomość ekologiczną (sugerowane hashtagi: #EarthDay, #InvestInOurPlanet, #EarthDayEveryDay).

 

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00