Gminny Dzień Strażaka

29 kwietnia 2008
    W dniu 27 kwietnia 2008r. o godzinie 15:00 na Rynku w Maciejowicach odbyły się uroczystości Gminnego Dnia Strażaka połączone z poświęceniem i wręczeniem sztandaru OSP z Podwierzbia ufundowanego przez społeczeństwo gminy.
    Oprócz miejscowych OSP na uroczystości przybyły poczty sztandarowe OSP z sąsiednich gmin: Wilgi, Łaskarzewa i Sobolewa.


W uroczystościach wzięli udział: Pani Poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, Pan Krzysztof Borkowski – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pani Ewa Orzełowska – Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach, młodszy brygadier Jan Osiej Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Pan Stefan Todorski – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Siedlcach, brygadier Bogdana Wojtania z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 13 Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, przedstawiciele władz powiatowych, Radni Rady Powiatu Garwolińskiego, Wójtowie ościennych Gmin, Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie Pan Marek Świszcz, Pan Jan Karwowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Garwolin, Radni Rady Gminy Maciejowice wraz z jej Przewodniczącym, księża, przedstawiciele zakładów pracy z terenu Gminy Maciejowice. Przybyło też licznie społeczeństwo Gminy Maciejowice.

    Rolę spikera pełnił Pan Andrzej Nakonieczny. Powitał wszystkich zebranych. W tym czasie poczet flagowy wciągnął flagę państwową na maszt i odegrano hymn państwowy. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Maciejowice witając całe społeczeństwo i oraz zgromadzonych gości. Wydano stosowne komendy i odegraniem hymnu państwowego rozpoczęto uroczystości.


W trakcie uroczystości został poświęcony i przekazany sztandar OSP z Podwierzbia. Poświęcenia sztandaru dokonał ks. Henryk Och w asyście ks. Piotra Kardasa Proboszcza Parafii Samogoszcz oraz ks. Marcina Todorskiego z Parafii Maciejowice.

Po przekazaniu sztandaru OSP przez Pana Stefana Todorskiego Wiceprezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Siedlcach odbyło się poświęcenie ciężkiego samochodu pożarniczego TATRA oraz zestawu lekkiego HOLMATRO. Po ceremonii przekazania samochodu, samochód został uruchomiony i na chwilę włączono jego sygnały dźwiękowe.

    Pięknym i wzruszającym momentem uroczystości było wręczenie 12 druhom z OSP Podwierzbia odznaczeń strażackich za lata wiernej służby w strażackiej sprawie oraz bezinteresowną pracę na rzecz społeczeństwa.

    Następnie głos zabrali: Pani Poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, oraz młodszy brygadier Pan Krzysztof BorkowskiJan Osiej Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Wszyscy mówcy podziękowali za wspaniałą uroczystość z okazji Św. Floriana patrona strażaków, jednocześnie dziękując za ofiarne i bezinteresowne działanie w ratowaniu ludzi i mienia, za upowszechnianie ruchu kulturalnego, pielęgnowanie tradycji i historii oraz podejmowanie wielu inicjatyw społecznych na rzecz miejscowego środowiska (budowa dróg czy też domów ludowych).

Przekazano życzenia wszystkim strażakom wielu lat w niezawodnym zdrowiu powodzenia w życiu osobistym, satysfakcji z wypełnienia ważnej społecznej roli.

    Wójt Gminy Maciejowice szczególnie serdecznie podziękował władzom Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Urzędu Marszałkowskiego za wsparcie finansowe  w  2007 roku w wysokości 30 000zł. jakie OSP w Gminie Maciejowice otrzymały na sprzęt i umundurowanie.
   
W związku ze zbliżającym się świętem narodowym 3 Maja oraz  świętem flagi państwowej Wójt Gminy Sylwester Dymiński przekazał symbolicznie 5 flag dla zgromadzonej publiczności z prośbą o kultywowanie tradycji narodowych naszego Państwa.


    Uroczystości oficjalne zakończyły się defiladą pododdziałów, pokazem działania grup ratowniczych oraz występem orkiestry strażackiej z Łaskarzewa.

    Następnie wszyscy goście oraz strażacy druhowie Gminy Maciejowice, Łaskarzew, Sobolew, Wilga wzięli udział w spotkaniu okolicznościowym w „Domu Strażaka” w Maciejowicach, a mieszkańcy Gminy Maciejowice do późnych godzin nocnych bawili się na Maciejowickim Rynku.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00