Informacja dotycząca pomocy dla uchodźców z Ukrainy

2 marca 2022

Drodzy Mieszkańcy,

na początku dziękuję za Wasze otwarte serca i  gotowość niesienia pomocy dla osób przybywających z Ukrainy, gdzie trwa wojna.

Proszę Rodziny i osoby, które przyjęły pod swój dach rodziny z Ukrainy o przekazanie do Urzędu Gminy Maciejowice informacji o tym fakcie (wraz z podaniem danych dotyczących ich wieku). Można to zrobić za pomocą e-mail: [email protected] lub osobiście w UG.

Informuję, że na terenie woj. mazowieckiego Wojewoda Mazowiecki koordynuje pomoc humanitarną dla uchodźców z Ukrainy, w tym także organizację zakwaterowania z wyżywieniem. Aktualnie tego typu działanie zostało polecone Powiatom które zapewniają miejsca pobytu i wyżywienie dla przybyłych z Ukrainy.

Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie  Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie – Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)  Możliwość zgłaszania potrzeb jak i chęci wsparcia istnieje za pośrednictwem dedykowanej strony: https://pomagamukrainie.gov.pl

Gmina Maciejowice we współpracy z jednostkami podległymi i OSP Maciejowice  od czwartku 3 marca 2022 r. uruchamia zbiórkę darów na potrzeby pomocy uchodźcom na terenie naszej Gminy jak również na potrzeby pomocy która będzie transportowana na Ukrainę.

Dary można przynosić: do budynku głównego UG, GOK oraz GOPS od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 oraz do remizy strażackiej OSP Maciejowice: od poniedziałku do piątku w godz.16.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-14.00.

Lista zbieranych artykułów:

  1. Środki higieny i czystości:

– płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło,

– dezodoranty ,

– pasta do zębów,

– szczoteczki do zębów,

– grzebienie,

– bielizna damska, męska, dziecięca (tylko nowe),

– podpaski,

– pampersy,

– pieluchy dla dorosłych,

– papier toaletowy i ręczniki papierowe,

– ręczniki (tylko nowe),

– worki na śmieci.

  1. Żywność z długim terminem ważności:

– woda,

– żywność do szybkiego przygotowania (instant),

– batony (w tym energetyczne),

– bakalie, orzechy,

– konserwy,

– makarony, płatki do szybkiego przygotowania,

– narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, kubeczki (silikon spożywczy lub plastik)

  1. Inne:

– zapałki

– baterie, powerbanki

– oświetlenie, w tym latarki

– świece

– zestawy pierwszej pomocy

– podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie).

Katalog zbieranych darów będzie w miarę potrzeb rozszerzany. Prosimy nie przynosić rzeczy spoza ww. katalogu.

W celu koordynacji pomocy na terenie Gminy Maciejowice uruchomiliśmy dedykowany e-mail: [email protected], na który można kierować zapotrzebowanie na pomoc rzeczową dla rodzin, które przebywają na terenie Gminy jak również pytania w zakresie wszelkich innych kwestii dotyczących pomocy uchodźcom.

Ponadto informujemy, że wszyscy przybyli na teren naszej gminy (którzy przekroczyli granicę od 24 lutego 2022 r.) mogą nieodpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej świadczonej w ramach POZ, w tym również szczepień przeciwko Covid-19.

Informujemy jednocześnie, że dzieci (przybyłe z terenu objętego wojną) w wieku szkolnym 7-18 lat mogą nieodpłatnie korzystać z nauki szkolnej – więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ : Gmina Maciejowice

Ponadto informuję, że sposób realizacji nauki szkolnej w placówkach oświatowych na terenie Gminy Maciejowice zostanie zorganizowany adekwatnie do zgłoszonych potrzeb w tym zakresie (liczba dzieci w poszczególnych kategoriach wiekowych) i posiadanych możliwości.

 

                                                          /-/ Tomasz Kwiatkowski

                                                           Wójt Gminy

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00