Informacje o uruchomionym mobilnym punkcie pobrań „drive-thru” do badań w kierunku COVID-19

2 listopada 2020

Ruszył punkt drive-thru w Garwolinie

W Garwolinie na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej rozpoczął działanie mobilny punkt pobrań próbek na obecność koronawirusa, który współtworzą żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady OT.

Zgodnie z decyzją Premiera Morawieckiego żołnierze WOT wspierani przez żołnierzy wojsk operacyjnych na szeroką skalę rozpoczęli wsparcie systemu opieki zdrowotnej poprzez pobieranie wymazów. Żołnierze WOT zastępują personel medyczny w przyszpitalnych i punktach pobrań wymazów.

31 października Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Garwolinie oraz Starostwo Powiatowe w Garwolinie uruchomili mobilny punkt pobrań do badań w kierunku COVID-19 typu drive thru.

Punkt będzie czynny codziennie w godzinach od 10 do 16.00.

Jak przygotować się do pobrania wymazu?

Procedura pobierania wymazów metodą potokową z pojazdów lub pieszo jest realizowana przez żołnierzy WOT już od wielu miesięcy. Teraz doświadczenie zdobyte podczas dotychczasowych działań zostanie wykorzystane przy pobieraniu próbek w Garwolinie.

Punkt drive-thru w Garwolinie będzie mógł pobrać każdego dnia nawet kilkaset wymazów. Aby wynik badania był jednoznaczny, należy się do niego przygotować. Przed badaniem nie należy jeść, pić, żuć gumy do żucia oraz palić papierosów.

Na Strefę Aktywności Gospodarczej należy wjechać od strony Osiedla Zamojskiego. W samochodzie nie mogą przebywać więcej niż dwie osoby. Kierowca oraz siedzący na tylnej kanapie auta, w miejscu za kierowcą pasażer.

Pobieranie wymazów nie wymaga opuszczania samochodu przez osobę, od której jest pobrana próbka (metoda TEST&GO). Miasteczko składa się z pięciu punktów, które kolejno pokonuje auto: miejsca wyczekiwania, strefa ewidencji, strefa poboru wymazów, strefa wyczekiwania z wywiadem medycznym oraz strefa dekontaminacji. Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 5 minut. Pobrane próbki przekazywane są do laboratorium i poddawane badaniom diagnostycznym.

Pobieranie wymazów na obecność koronawirusa staje się teraz głównym zadaniem WOT. Z każdym dniem zwieksza się liczba punktów drive thru wzmacnianych przez żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady OT. Celem wojska jest całkowite przejęcie tych zadań w państwie, tak aby odciążyć od nich system opieki medycznej.

Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą obecnie operację „Trwała Odporność” jej cel zawiera się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj i Odtwarzaj. W codzienne działania jest obecnie zaangażowanych blisko 2400 żołnierzy WOT.

Informacje o uruchomionym mobilnym punkcie pobrań „drive-thru” do badań w kierunku COVID-19

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wykonanie testu na obecność koronawirusa  SP ZOZ w Garwolinie wraz ze Starostwem Powiatowym od dnia 31 października (tj. sobota) uruchamia  mobilny punkt pobrań do badań w kierunku COVID-19 – typu „DRIVE THRU”.

Punkt Pobrań będzie  się  znajdował na Garwolińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej i będzie czynny 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00 do 16:00.

Prosimy o dostosowanie się do zamieszczonych oznakowań w miejscu pobrania.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00