Jubileusz garwolińskiego harcerstwa 1913-2008

9 maja 2008
Gdy w 1913 roku powstała w Garwolinie drużyna skautowa, zapewne nikt wtedy nie podejrzewał, że przez 95 lat wciąż ruch harcerski będzie tu trwać. Miał wspaniałe okresy (udział w wojnie z bolszewikami, podziemne Szare Szeregi, okres powojenny) i trochę mniej ciekawe, nawet bardzo smutne (choćby po 1949 roku).
    Dziś 29 gromad i drużyn, pomimo czasami wielu niezrozumiałych przeciwności, prowadzi swą wychowawczą aktywność. Wystarczy odwiedzić stronę Hufca ZHP „Orłów” w Garwolinie www.garwolin.zhp.pl , by przekonać się o bogactwie harcerskiego życia.
    W powiecie jest ponad 500 zuchów, harcerzy i instruktorów – choć wiedzie im się różnie, to jednak ciągle wierni są swym harcerskim ideałom. Mają wiele atrybutów, rzadko naraz spotykanych w innych „monotematycznych” organizacjach (społeczna praca kadry, wspaniałe tradycje, bogata historia, ciekawa oferta wychowawcza, własna stanica, kontakty zagraniczne, oryginalne zainteresowania jak orienteering czy ratownictwo przedmedyczne, harcerskie zimowiska i obozy etc.).
    W maju br. ZHP Komenda Hufca „Orłów” w Garwolinie przy współpracy z Muzeum Harcerstwa oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zaprasza na wystawę „Czy oni mieli inną młodość? Wojenna służba harcerstwa – udział i rola harcerstwa w okresie II wojny światowej” (więcej informacji tel. 25 682 20 51). Na 11 maja zaplanowana jest zbiórka reprezentacji drużyn i tradycyjne już nagrody Komendanta Hufca (dla najlepszej drużyny, najlepszego instruktora ZHP i najlepszego przyjaciela Hufca).
    A latem – Drop into Poland (czyli Wpadnij do Polski), międzynarodowy obóz z udziałem skautów z Francji, Anglii, Czech i USA. 250 harcerzy i skautów będzie wspólnie obozować, praktykując braterstwo. Tym razem przy pomocy wielu sponsorów takich jak: zakłady mięsne w Łukowie, OSM Garwolin, właściciel garwolińskiej piekarni – pan Frankowski czy… Eldorado. Patronami medialnym są: Katolickie Radio Podlasie, Życie Siedleckie i lokalny portal grajdol.pl. Jubileuszowi 95-lecia harcerstwa na ziemi garwolińskiej 1913-2008 patronuje Starosta Garwoliński.
deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00