NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

3 marca 2015

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2015 r. w kościele parafialnym w Maciejowicach o godz. 16.00 została odprawiona Msza Św. w intencji żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963. We Mszy Św. uczestniczyli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego oraz poczty sztandarowe Światowego  Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Gołąb, związku kombatantów RP i osób represjonowanych Gminy Maciejowice Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Maciejowice, Publicznego Gimnazjum w Maciejowicach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Maciejowicach oraz harcerze Skauci Europy i ZHP, przedstawiciele szkół, organizacji oraz mieszkańcy gminy Maciejowice. Szczególną intencją odprawianej mszy była modlitwa za duszę ks. Bolesława Stefańskiego kapelana AK i NSZ, który pochodził z Kochowa (gm. Maciejowice) i pochowany jest na cmentarzu w Maciejowicach.

   

Przed rozpoczęciem mszy został przedstawiony życiorys ks. Stefańskiego, który był pierwszym duchownym, który za swoją działalność w antykomunistycznym podziemiu został skazany na karę śmierci zamienioną na dożywocie, a później na 15 lat więzienia. Po mszy świętej, którą odprawiał ks. Kanonik Stanisław Marczuk poczty sztandarowe i uczestnicy mszy udali się na cmentarz maciejowicki, gdzie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze na grobie rodziny Stefańskich, gdzie spoczywa ks. Bolesław.

  

  

Druga część uroczystości odbyła się w gminnej hali sportowej.

Młodzież Publicznego Gimnazjum im. Ks. G. Piramowicza w Maciejowicach przygotowana przez nauczycieli zaprezentowała program słowno – muzyczny poświęcony obchodom Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


  

Uczniowie przedstawili m.in. rekonstrukcję przysięgi oddziału partyzanckiego NSZ i przytoczyli fragment wzruszającego listu ppłk. Łukasza Cieplińskiego działacza organizacji WiN zamordowanego w1951r. Widzowie mogli posłuchać również piosenek patriotycznych związanych  z projektem muzycznym Fundacji Niepodległości we współpracy z Dariuszem Malejonkiem i artystkami polskiej sceny muzycznej, zainspirowanym historią Żołnierzy Wyklętych. Występom uczniów towarzyszyła prezentacja multimedialna nawiązująca do historii działalności polskiego antykomunistycznego podziemia zbrojnego po 1944 roku.

  

      

Ważną częścią programu było przypomnienie postaci ks. Bolesława Stefańskiego, bohatera Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego, który pochodził z Kochowa i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Maciejowicach.

 

 

Galeria

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00