Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 marca 2020

W dniu 1 marca odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Maciejowicach. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16.00 Mszą Św. celebrowaną przez ks. kan. Stanisława Marczuka.

Następnie władze gminy Maciejowice w osobie Wójta Gminy Tomasza Kwiatkowskiego, Zastępcy Wójta Gminy  Beaty Rulak-Fryc oraz Przewodniczącego Rady Gminy Jacka Łoskota złożyły kwiaty przed pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny”.

Druga cześć uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Zebranych przywitał Wójt Gminy, który w swoim wystąpieniu podkreślił niezłomność oraz tragiczne losy żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Wójt przypomniał o inicjatywie ustawodawczej śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie ogłoszenia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wspomniał osobę Bolesława Stefańskiego – kapłana urodzonego w Kochowie, działacza struktur konspiracji niepodległościowej, który przebywał w komunistycznym więzieniu przez osiem lat. Ks. Bolesław Stefański jest pochowany na cmentarzu parafialnym w Maciejowicach.

Obchody zwieńczyła projekcja filmu „Pilecki” przedstawiająca losy rotmistrza Witolda Pileckiego, zamordowanego w 1948 roku przez komunistyczne władze. Ponadto uczestnicy mogli obejrzeć okolicznościową wystawę biogramów Żołnierzy Wyklętych.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00