Powiślaki 2008

10 czerwca 2008
    W dniach 7 i 8 czerwca 2008 r. w Maciejowicach odbył się XV Jubileuszowy Konkurs Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich „POWIŚLAKI” pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Starostwa Powiatowego w Garwolinie, Centrum Kultury i Sztuki oraz Muzeum Regionalnego w Siedlcach.
    W tym roku udział w konkursie wzięło 70 wykonawców w tym laureaci Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.
    W dniu 7 czerwca o godz. 12:00 wszystkich zebranych przywitał Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński rozpoczynając tym samym przesłuchania konkursowe. W komisji konkursowej zasiedli: Anna Michalec, Remigiusz Mazur – Hanaj, Tomasz Rokosz
    Po zakończeniu przesłuchań konkursowych wszyscy uczestnicy konkursu udali się na uroczystą kolację, w której między innymi udział wzięli Pan Marek Chciałowski Starosta Powiatu Garwolińskiego, Pan Sylwester Dymiński Wójt Gminy Maciejowice, Zastępca Wójta Pan Ryszard Brodziak oraz Pan Józef Szopa Przewodniczący Rady Gminy.
    8 czerwca o godz. 11:00 po spotkaniu z władzami gminy i ogłoszeniu wyników konkursu odbył się koncert nagrodzonych laureatów. Konkurs ma na celu kultywowanie tradycji folklorystycznej Mazowsza i zapoznanie młodzieży z muzyką ludową regionów nadwiślańskich. Komisja stwierdziła, że tegoroczny Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym w każdej kategorii.
W kategorii  kapel  komisja przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I nagroda i ZŁOTE BASY  –  kapela Tadeusza Jedynaka,
I nagroda  –  kapela Jana Kimity,
II nagroda – dwie nagrody  równorzędne dla kapel Jana Gacy i Stefana Nowaczka,
III nagroda –  kapela Aleksandra Krupy,
Wyróżnienia dla kapel: Rawianie, Braci Cicheckich, Kołbielskiej, Zdzisława Kwapińskiego, Józefa Żurowskiego, Mariana Wiącka, Stanisława Ptasińskiego, Józefa Szczotki.
W kategorii solistów instrumentalistów;
I nagroda i ZŁOTE BASY –  Bronisław Bida,
II nagroda – Stanisław Głaz,
III nagroda (dwie nagrody równorzędne): Marian Jacek i Bartosz Niedźwiecki oraz Zdzisław Radzikowski i Czesław Zarzycki,
Wyróżnienie – Stefan Dziubiński.
W kategorii solistów śpiewaków:
I Nagroda i  ZŁOTE BASY  –  Maria Bienias,
II nagroda (trzy nagrody równorzędne) – Krystyna Ciesielska, Maria Pęzik i Mariana Rokicka,
III nagroda (dwie nagrody równorzędne) – Maria Siwiec i Stanisław Fijałkowski,
Wyróżnienia – Barbara Kietlińska, Maria Oracz, Krystyna Kozłowska, Wacław Pejas, Stanisław Zaranowicz, Sabina Włodarczyk.
W kategorii gry na instrumentach pasterskich :
Nagroda – Jan Cytrynian.

    Fundatorem statuetek „ZŁOTE BASY” było Starostwo Powiatowe w Garwolinie. Natomiast nagrody dla Laureatów Konkursu ufundowali: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach, Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach oraz Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Zapraszamy do galerii zdjęć

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00