Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w Maciejowicach

1 czerwca 2009
     Środa, 27 maja 2009 r.  była wyjątkowym dniem dla mieszkańców gminy Maciejowice. Na spotkanie z mieszkańcami przybył Lech Kaczyński – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. W historii urzędu prezydenckiego była to trzecia oficjalna wizyta Prezydenta na Ziemi Garwolińskiej a w samych Maciejowicach druga.
     Mimo nie najlepszej pogody ok. 1500 mieszkańców gminy Maciejowice przyszło na Maciejowicki rynek spotkać się z Panem Prezydentem Lechem Kaczyńskim.
     Na lądowisku, zorganizowanym na boisku Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Maciejowicach około godz. 15:00 wylądował helikopter z Panem Prezydentem. Przedstawiciele władz gminnych Pan Sylwester Dymiński Wójt Gminy Maciejowice i powiatowych Pan Grzegorz Woźniak Starosta Powiatu Garwolińskiego w asyście ministrów i doradców prezydenckich powitali Pana Prezydenta na ziemi Maciejowickiej.
     Po krótkim powitaniu na lądowisku Pan Prezydent przejechał na Mac
iejowicki rynek gdzie został przywitany marszem w wykonaniu kapel maciejowickich, Kół Gospodyń Wiejskich z Wróbli i Oronnego, zespołu ludowo-obrzędowego z maciejowickiego gimnazjum oraz zespołu „Obereczek” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej. Następnie Pan Prezydent udał się do Ratusza, gdzie spędził kilka chwil – obejrzał wystawę prac malarskich z koła działającego przy GOK-u oraz wystawę fotograficzną Pana Stefana Dmochowskiego. Pan Prezydent dokonał wpisu do księgi pamiątkowej.
     Następnie Pan Prezydent, powitany chlebem i solą oraz kwiatami, spotkał się z mieszkańcami gminy na Rynku w Maciejowicach. Pan Grzegorz Woźniak Starosta Powiatu Garwolińskiego oficjalnie przywitał Pana Prezydenta na Ziemi Garwolińskiej.
     Pan Sylwester Dymiński w swoim przemówieniu nawiązał do tradycji historycznej i trudu pracy rolnika. Zwrócił uwagę na trudności życia codziennego naszej społeczności lokalnej. Zaakcentował w swoim przemówieniu znaczenie ważnych wydarzeń w życiu gminy – nadanie imienia ks. J. Twardowskiego Gimnazjum w Samogoszczy oraz zbliżające się obchody 100-lecia OSP w Maciejowicach.
     Pan Prezydent zwracając się do mieszkańców nawiązał do słów Pana Wójta. Odniósł się do trudu rolniczego oraz pamięci historycznej. Wyraził nadzieję, że w niedalekiej perspektywie polski rolnik powinien pracować w takich samych warunkach i tej samej opłacalności jak rolnik w Bawarii czy w innym państwie Unii Europejskiej. Zaapelował o uczestnictwo w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejsk
iego. Wskazał na rolę urzędu przez niego pełnioną- "…moim zdaniem jest wskazywać, ostrzegać, upominać – tak rozumiem swoją rolę…". W swoim przemówieniu nie ominął wątku historycznego związanego z miejscem jakim są Maciejowice w historii Polski. Zaakcentował ważność bitwy maciejowickiej w ciągu zdarzeń dotyczących Insurekcji Kościuszkowskiej – "…po Maciejowicach była Kobyłka, rzeź Pragi i tak do upadku powstania..".
     Miłym akcentem w
ystąpienia Pana Prezydenta była wyrażona opinia o  Ratuszu Maciejowickim. Podkreślił jego urok i zalety oraz wspomniał o roli ratuszy w historii miast polskich. Wystąpienie prezydenta zostało nagrodzone gromkimi brawami.
     Na pamiątkę spotkania z mieszkańcami gminy Pan Prezydent otrzymał upominek przedstawiający miejsca, które odwiedził w trakcie swojej wizyty. Upominek został wykonany przez firmę Pana Edwarda Luberdy według projektu Pana Marka Krześ
niaka.
      Następnie pan Prezydent udał się pod pomnik T. Kościuszki i jego
żołnierzy. Tam oddał hołd poległym żołnierzom i złożył wieniec w imieniu narodu polskiego. Wieniec w imieniu mieszkańców Powiatu Garwolińskiego oraz mieszkańców Gminy Maciejowice złożyli Starosta Powiatu Garwolińskiego i Wójt Gminy Maciejowice.
      Przebieg uroczystego spotkania Pana Prezydenta z mieszkańcami prowadził z wielkim profesjonalizmem Pan Andrzej Nakonieczny Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Maciejowicach.
     Ostatnie chwile pobytu w Maciejowicach Pan Prezydent spędził na bezpośrednich rozmowach z mieszkańcami. Zaskoczeniem dla wszystkich była zmiana trasy przemarszu do limuzyny prezydenckiej. Dzięki temu Pan Lech Kaczyński Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przedłużył  pobyt w gminie Maciejowice.
Dziękujemy Panie Prezydencie!

Zapraszamy do galerii zdjęć.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00