Rajd Kościuszkowski 2012

14 września 2012

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4


W dniach 04-05 października 2012r. w Maciejowicach odbył się XXVIII Rajd Kościuszkowski. Ponad 510 uczestników tegorocznego Rajdu wzięło udział w tradycyjnym przemarszu dwoma trasami rajdowymi. Trasą I od Kortnicy do Podzamcza szlakiem wojsk polskich wyruszyło 12 grup rajdowych oraz trasą II od Pawłowic w kierunku na Oronne szlakiem wojsk rosyjskich wyruszyło 10 grup rajdowych.


Impreza ma wieloletnią tradycję i ciekawy, sprawdzony przez lata program. Naczelną zasadą rajdu jest wierność historii. Dlatego przemarsz grup rajdowych odbywa się po drogach zbliżonych do historycznych tras przemarszu wojsk polskich i poszczególnych korpusów rosyjskich. Daje to uczestnikom imprezy wyrazisty obraz koncentracji wojsk przed bojem.
Na trasach rozmieszczamy około 20 punktów informacyjnych, na których miejscowa młodzież snuje opowieści o przeszłości i krajoznawczo-przyrodniczych walorach okolicy.


            Uroczystości główne odbyły się w dniu  4 października. O godz. 17:00 młodzież rajdowa wraz z Gośćmi przybyłymi na uroczystości uczestniczyli we Mszy Św. w intencji Ojczyzny odprawionej przez Ks. Stanisława Marczuka.


 
Po Mszy w parku na maciejowickim rynku, uroczystym  Apelem Poległych, oraz  złożeniem wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki uczczono 218 rocznicę Bitwy Maciejowickiej. W części oficjalnej głos zabrał Pan Wójt Sylwester Dymiński, który w swym wystąpieniu powitał wszystkich zgromadzonych.
 Następnie głos zabrali Pan Poseł Grzegorz Woźniak, asystent Pani Poseł Stanisławy Prządka Pani Halina Ziędalska, Starosta Powiatu Garwolińskiego Pan Marek Chciałowski.

Wszyscy zabierający głos w swoich wystąpieniach podnieśli potrzebę kultywowania tradycji patriotycznej z szacunkiem i uznaniem odnosząc się do takich uroczystości jakie dziś przeżywamy. Wiele ciepłych słów padło pod adresem młodzieży, uczestników Rajdu Kościuszkowskiego.
Po apelu poległych delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki Naczelnika Insurekcji. W części artystycznej wystąpiły zespoły młodzieżowe. W tym samym czasie w Szkole Podstawowej w Maciejowicach odbył się konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i jego epoce. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Natalia Zalska z PSP w Maciejowicach, II miejsce  Julia Cholewa z PSP w Oronnem, III miejsce  Sylwia Misiak również z PSP w Oronnem.                                                          

W kategorii szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych  I miejsce zajął Jakub Kępka z PG w Maciejowicach, II miejsce  Natalia Dębowska z PG w Pilawie i III miejsce Aleksandra Skwarek z Publicznego Gimnazjum Powiatowego w Żelechowie.
W rywalizacji o tytuł najlepszej grupy rajdowej I miejsce zajęła grupa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte z Garwolina.
  

XXIX Sympozjum Kościuszkowskie


W dniach 06-07 października odbyło się w Maciejowicach XXIX Sympozjum Kościuszkowskie.


Pierwszego dnia Sympozjum mieliśmy okazję posłuchać wykładów historyków Regionalistów, w tym między innymi Dr Marka Krześniaka,  Marka Ziędalskiego – kustosza Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach oraz kilku innych osób, którzy bardzo ciekawie opowiedzieli nam historię Maciejowic, oraz poruszyli temat możliwości rozwoju turystycznego naszej gminy.


    Po serii wykładów nastąpiło złożenie kwiatów na Kopcu T. Kościuszki w Krępie dla uczczenia 195 rocznicy śmierci T. Kościuszki.
    Mogliśmy również posłuchać zespołu artystycznego z Białorusi, który nie tylko zachęcał do wspólnego śpiewania, ale również dał ciekawy popis taneczny.

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Logo Gminy Maciejowice Urząd Gminy Maciejowice

ADRES ul. Rynek 7, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU ( 25) 682-57-37
ADRES E-MAIL gmina@maciejowice.pl
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00