Sobótka nad Wisłą

25 czerwca 2010

Leć wianeczku daleko!
Leć za siódmą rzekę!
Uwiłam cię z różyczek!
Miałam pełny koszyczek!

         Zgodnie z nadwiślańską tradycją w dniu 23 czerwca 2010r. odbyła się „Sobótka nad Wisłą”, w miejscowości Przewóz.


         Głównym organizatorem i zarazem prowadzącą imprezę była Pani Jadwiga Krześniak, którą wspierali nauczyciele wraz z Panią Mariolą Jakubczak Dyrektorem  Publicznej Szkoły Podstawowej w Antonówce Świerżowskiej we współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie.


         Sobótka była zorganizowana w ramach Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich.

         Mimo niesprzyjającej pogody przybyło nad Wisłę około 300 osób, w tym Pan Sylwester Dymiński Wójt Gminy Maciejowice, Pan Marek Chciałowski Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego, doktor Marek Krześniak oraz wielu innych przedstawicieli władz samorządowych, Kościoła, lokalnych instytucji kulturalno-oświatowych, zaprzyjaźnieni goście z Góry Kalwarii i Mościbrodów, nauczyciele, uczniowie i pracownicy PSP w Antonówce, sołtysi, mieszkańcy wiosek Przewóz, Antoniówka i mieszkańcy okolic.


         Uczestnicy Sobótki wysłuchali gawędy Pani Jadwigi Krześniak o zwyczajach Nocy Świętojańskiej, obejrzeli występ działającego w szkole zespołu „Obereczek” oraz zespołu „Galopka” istniejącego przy Ośrodku Kultury w Maciejowicach. Odbył się również konkurs na najpiękniejszy wianek sobótkowy, za który wykonawcy otrzymali dyplomy i słodkie nagrody. Śmiałkowie wyruszyli na poszukiwanie zapewniającego pomyślność kwiatu paproci. Kwiat paproci został odnaleziony, zatem szczęście powinno wszystkim sprzyjać.


         Największą atrakcją wieczoru było pływanie łódkami po Wiśle w świetle pochodni i puszczonych na wodę wianków. Nad bezpieczeństwem pływających czuwali ratownicy WOPR-u.


         Podczas tego długiego wieczoru można było posilić się rogalikami, bułeczkami, pączkami, ciastem oraz pieczoną na ognisku kiełbasą.


         Wspólne zabawy i śpiewy przy akompaniamencie ludowych muzykantów trwały do późnych godzin nocnych.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00