SPOTKANIE Z BRACTWEM FLISACKIM Z ULANOWA

11 lipca 2017

10 lipca 2017r. o godzinie 18.00 do nadwiślańskiej miejscowości Wróble – Wargocin w gminie Maciejowice zawitało na tratwie Bractwo Flisackie p.w. Św. Barbary w Ulanowie, które czynnie włącza się w obchody Roku Rzeki Wisły organizując Flis Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017.

Inicjatywa Stowarzyszenia wynika z faktu uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Roku 2017 jako Rok Rzeki Wisły.Flis odbywa się tradycyjną tratwą o długości prawie 70m, zbudowaną przez retmanów i flisaków tradycyjnymi narzędziami. Gości do punktu cumowania, swoją łodzią  wprowadził p. Zbigniew Gazda, mieszkaniec wsi Wróble, który zna Wisłę bardzo dobrze. Na brzegu powitani zostali przez Zastępcę Wójta Gminy p. Ryszarda Brodziaka oraz Przewodniczącego Rady Gminy Maciejowice  p. Pawła Jaworskiego.Załogę tratwy stanowi grupa 5 osób (ulega zmianie przy kolejnych etapach) z cechmistrzem p. Kamilem Chmielowskim oraz koordynatorem flisu p. Tomaszem Skibą na czele.

W tym dniu, pomimo natężonych prac polowych przybyło nad Wisłę bardzo dużo osób dorosłych oraz dzieci. Byli to  mieszkańcy wsi Wróble – Wargocin, ale także osoby z terenu całej gminy.

Uczestnicząc w spotkaniu z Flisakami  mogliśmy zobaczyć  jak było przed wiekami wśród flisaków – poznać ich tradycję, zwyczaje, obrzędy, stroje oraz posłuchać ich gwary i pieśni.

W trakcie spotkania z flisakami nie zabrakło:
– kiełbaski pieczonej na ognisku,
– możliwości spływu historycznymi galarami ulanowskimi po Wiśle („kolejka” chętnych była bardzo długa),
– miłej atmosfery i zabawy w dawnym stylu.
 

Gospodarzami na tym terenie był:  SOŁTYS WSI Tomasz Kuśmierczyk oraz Dyrektor GOK w Maciejowicach Krystian Milewski. Goście przy pożegnaniu (gdyż odpływali o 4.00 rano na kolejny etap) wyrażali swoją wdzięczność za bardzo miłe przyjęcie oraz zapewniali, że w przyszłości odwiedzą nas ponownie.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00