Spotkanie z Tradycją – Zwyczaje wielkanocne na Mazowszu

3 marca 2008

W dniu 28 lutego 2008 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej odbyły się warsztaty z cyklu „Spotkanie z Tradycją” „Zwyczaje wielkanocne na Mazowszu” prowadzone przez Panią Jadwigę Krześniak.

            Warsztaty zorganizowane były przy współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie, a prowadzone były przez Panią Jadwigę Krześniak.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Władz Samorządowych, Proboszcz Parafii Maciejowice, Dyrektor i doradcy metodyczni Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie, Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Garwolinie, Prezes Oddziału ZNP w Garwolinie,

Dyrektorzy: Szkół, Przedszkola, Gminnego Ośrodka Kultury oraz nauczyciele z całego naszego Powiatu. Ponadto w spotkaniu brali udział Radni z Przewozu i Antoniówki, Sołtysi sołectw: Antoniówki Świerżowskiej, Antoniówki Wilczkowskiej oraz Maciejowic a także rodzice i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej.

Podczas tych warsztatów uczestnicy dowiedzieli się o zwyczajach Świąt Wielkanocnych, wielkanocnych palmach, materiałach z jakich można je wykonać, legendach dotyczących materiałów wykorzystywanych do wykonywania palm. W trakcie spotkania omówione zostały również tradycje związane z malowaniem jajek oraz symboliką święconych pokarmów.

W dalszej części warsztatów uczestnicy mogli samodzielnie zrobić palmy wielkanocne, które obecnie zdobią wystawę w Publicznej Szkole Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej. Na zakończenie uczestnicy udali się na „wielkanocne śniadanie”. Na stole znalazły się wielkanocne przysmaki: czerwony barszcz, jajko z chrzanem, kiełbasa, „swojski” chleb, „babeczki” oraz drożdżowe ciasto.

W trakcie spożywania pokarmów szkolny zespół ludowy „Obereczek” przedstawił część artystyczną. Każdy uczestnik spotkania został obdarowany upominkiem w postaci pięknie wykonanej palmy wielkanocnej oraz pisanki wykonanej jedną z wielu technik (o których informowała Pani Jadwiga Krześniak).

Wszyscy zachwyceni sposobem w jaki informacja została im przekazana oraz gościnnością organizatorów – rozjechali się w swoje strony z potrzebą kultywowania tradycji ludowych z naszego regionu.


Zapraszamy do galerii zdjęć.

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00