Uniwesytet Ludowy

2 czerwca 2011

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

st1:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}


         29 maja w Maciejowickim Uniwersytecie Ludowym odbyło się spotkanie poświęcone promocji Gminy Sobolew.

         Gośćmi honorowymi byli: Prezes Zarządu Głównego Uniwersytetów Ludowych Pani Zofia Kaczor-Jędrzycka, Sekretarz Rady Krajowej Regionalistów Polskich Pani Bożena Kozikowska, Pan Roman Stachera malarz i artysta z Warszawy, Wójt Gminy Maciejowice Sylwester Dymiński, Zastępca Wójta Gminy Maciejowice Pani Anna Krogulec, wieloletni Dyrektor Liceum w Sobolewie Pan Włodzimierz Kostecki, Dyrektor PG w Maciejowicach Pan Andrzej Nakonieczny, Radny Rady Gminy Sobolew z Gończyc Pan Kazimierz Kostecki oraz Pan dr Eugeniusz Mądry.

             

        Jeszcze nie tak dawno kawaler pragnący ożenić się z wybraną dziewczyną najpierw o pozwolenie i radę prosił swych rodziców, którzy z kolei do rodziców panny wysyłali swatów. Po zmówinach poczynano przygotowania do wesela.

     

       Dzięki społeczności z gminy Sobolew pod kierunkiem Pani Elżbiety Radziej mogliśmy uczestniczyć w „Ludowym obrzędzie weselnym”.

     Cały obrzęd weselny składał się z takich elementów jak: przeprosiny, wyjazd do ślubu, obrzęd zaślubin, wesele, uczta weselna, dziękowiny i przyjęcie weselne w domu pani młodej. Obrzęd weselny starszej społeczności Maciejowic przypomniał „własne” wesele, co sprawiło, że niektóre oko uroniło łzę radości.


     Wieczór weselny w tradycyjnych weselach ludowych wypełniony był tańcami, muzyką i różnorodnymi zabawami, które odbywały się zazwyczaj w przestrzennej sieni, w czym mogliśmy uczestniczyć.

       

     Na zakończenie tej edycji Uniwersytetu Ludowego wieloletni Dyrektor Liceum w Sobolewie Pan Włodzimierz Kostecki wygłosił prelekcję pt. „Zarys historii Gminy Sobolew w XIX i XX wieku” oraz Pani Halina Błachnio z KGW w Kaleniu opowiedziała o działalności koła oraz zaprezentowała 43-letnią kronikę tegoż koła.

 

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00