UROCZYSTOŚCI 226. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

4 maja 2017
W dniu 3 maja 2017r. Mszą Świętą za Ojczyznę odprawioną w Kościele parafialnym
w Maciejowicach uczczono 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


O godzinie 8:45 poczty sztandarowe szkół oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z Maciejowic, Podłęża i Podwierzbia, delegacje ze szkół oraz zakładów pracy wraz z władzami gminy udały się do Kościoła na uroczystą Mszę Świętą odprawioną przez ks. kan. Stanisława Marczuka.

Po Mszy Świętej delegacje oraz poczty sztandarowe przeszły pod pomnik „Obrońcom Ojczyzny” znajdujący się na placu przykościelnym gdzie odśpiewano hymn państwowy.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński, który w swoim wystąpieniu  podkreślił,  iż  3 maja 1791 r.  to data dla naszego narodu niezwykle ważna i czczona przez Polaków. „Jako naród mamy szansę trwać przez dalsze wieki, jeżeli wyrzucimy z siebie waśnie, jeżeli wszystkim nam zależeć będzie na rozwoju Polski, na rozwoju każdego skrawka ziemi, na którym żyjemy. Na przestrzeni wieków, jako naród potrafiliśmy się jednoczyć w siłę, powstawać ze zgliszczy, zapominać o urazach i wzajemnych wyrządzonych sobie krzywdach. Zróbmy to dzisiaj. Twórzmy więzi społeczne, budujmy wspólnotę obywatelską, w której obywatel nie szuka przeciwników. Patrzy w przeszłość, ale i w przyszłość swojej wspólnoty. W społeczeństwie obywatelskim uczmy się bycia razem, nie w tłumie, który zaraz się rozejdzie, lecz w społeczności powiązanej wspólnym działaniem i wzajemnymi zobowiązaniami.” – zaznaczył Wójt Gminy.Następnie chór parafialny odśpiewał pieśń „Wiwat maj 3 maj”  uświetniając tym samym nasze uroczystości.

Pan Tomasz Kwiatkowski – Radny Powiatu Garwolińskiego odczytał list skierowany do Mieszkańców przez Pana Grzegorza Woźniaka Posła na Sejm RP.

Kolejna część uroczystości to zbliżające się święto patrona strażaków ochotników – św. Floriana. Gospodarz Gminy wręczył strażakom z OSP Maciejowice, OSP Podwierzbie i OSP Podłęż pamiątkowe dyplomy za zasługi dla pożarnictwa, składając podziękowanie za dotychczasową służbę na rzecz mieszkańców Gminy Maciejowice.Na zakończenie delegacje z Urzędu Gminy, Radni Powiatu, Rady Sołeckiej z Maciejowic, szkół, zakładów pracy przy asyście werbli złożyły kwiaty pod pomnikiem. Wiązanki kwiatów w imieniu Posła na Sejm RP Pana Grzegorza Woźniaka złożyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości z terenu Maciejowic.Tego dnia na boisku Orlik w Maciejowicach odbył się również turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży z okazji święta 3 Maja. Honorowy Patronat nad turniejem objął Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński.

Do rywalizacji stanęły dzieci i młodzież  z rocznika 2003/04/05/06 które przy dopingu publiczności walczyły o tytuł najlepszej drużyny. Najlepszym zespołem okazała się drużyna z Dęblina – „Młodzik” Dęblin.

Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali nagrody w postaci medali i pucharów. Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach udostępnił również dla zwiedzających Muzeum Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach.

Galeria zdjęć

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00