Uroczystości Ingresu Ks. Biskupa Jacka Pyla

10 stycznia 2013

W dniu 5 stycznia Wójt Gminy Maciejowice Pan Sylwester Dymiński wraz z małżonką w imieniu społeczności gminy Maciejowice uczestniczył w uroczystościach Konsekracji i Ingresu Jego Ekscelencji Jacka Pyla Biskupa Pomocniczego Diecezji odesko-symferopolskiej.

 
W uroczystości wzięło udział ośmiu biskupów obrządku łacińskiego oraz dwóch biskupów obrządku greckokatolickiego z Ukrainy i rzymskokatolicki biskup z Mołdawii. Mszę św. koncelebrowało osiemdziesięciu kapłanów z diecezji odesko-symferopolskiej, ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kapłani diecezjalni i zakonni z Ukrainy i zagranicy. Była również najbliższa rodzina Biskupa – rodzice i siostry.

 
O. Jacek Pyl  przyjął sakrę biskupią w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie na Ukrainie. W obecności wiernych z Ukrainy i Polski święceń biskupich nowemu sufraganowi diecezji odesko-symferopolskiej udzielił jej ordynariusz bp Bronisław Bernacki.
Mszy św. przewodniczył i był głównym konsekratorem bp Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej. Współkonsekratorami byli: abp Thomas Edward Gullickson, nuncjusz apostolskie na Ukrainie i abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i przewodniczący ukraińskiego episkopatu.

O. Jacek Pyl urodził się 17 sierpnia 1962 r. w Podłężu k. Garwolina. W 1977 roku wstąpił do niższego seminarium duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (O.M.I.). W 1981 r. rozpoczął nowicjat a 8 września złożył pierwsze śluby zakonne. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1988 r. W latach 1988-1990 był submagistrem nowicjatu na Świętym Krzyżu. Od 1990 r pracuje na Ukrainie, gdzie w latach 1997-2006 przez trzy kolejne kadencje był przełożonym Delegacji Misjonarzy Oblatów w tym kraju. Ostatnio był proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Tywrowie, na wschodnim Podolu, w diecezji kijowsko-żytomierskiej. Mottem biskupa są słowa: Pauperes evangelisantur: – Ewangelizować ubogich, a w herbie znajduje się sylwetka Niepokalanej z bazyliki Matki Bożej od Straży w Marsylii.
Podczas Ingresu Wójt Gminy Maciejowice wręczył Ks. Biskupowi okolicznościowy kryształ z okazji nominacji oraz list gratulacyjny życząc obfitości łask Bożych, opieki Matki Bożej i Św. Patrona, dobrego zdrowia oraz pomyślności, aby każdy kolejny dzień w życiu  dawał  Jego  Ekscelencji  radość z trwania w Służbie Bożej.
Kończąc swoje wystąpienie Pan Wójt powiedział:

"Miłość oddałeś Panu Bogu i Maryi Niepokalanej,
Duszę Ukrainie i sprawie misyjnej,
a serce zostawiłeś w Podłężu …".

 
   

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00