WARSZTATY WIELKANOCNE 2015

27 marca 2015

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

W dniu 25 marca 2015r. pod hasłem „Wielkanoc u Powiśloków” odbyło się „Spotkanie z Tradycją” w Publicznej Szkole Podstawowej w Antoniówce Świerżowskiej prowadzone przez Panią Jadwigę Krześniak.

Punktualnie o godz. 16.00 Dyrektor Szkoły Pani Danuta Tobiasz powitała wszystkich gości przybyłych na te warsztaty.


Spotkanie to miało wyjątkowy charakter ponieważ na tym spotkaniu Pani Jadwiga Krześniak została uhonorowana Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, przyznawanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za realizację zadań, które przyczyniają się do społecznego rozwoju Mazowsza.

Po przedstawieniu przez Pana Sylwestra Dymińskiego Wójta Gminy Maciejowice zasług Pani Jadwigi Krześniak na rzecz propagowania kultury ludowej i podtrzymywanie tradycji nadwiślańskich, obecna na uroczystości Pani Marszałek Janina Ewa Orzełowska wręczyła Pani Krześniak Medal wraz z certyfikatem oraz pogratulowała wyróżnienia.


Marszałek Województwa Mazowieckiego przyznając ten Medal uwzględnił m. in. ogromne, osobiste zaangażowanie pani Krześniak w to, by w świadomości młodego pokolenia przetrwała kultura Ziemi Nadwiślańskiej. W tym celu gromadzi ona nie tylko pamiątki przeszłości i udostępnia je zwiedzającym, ale co bardzo ważne organizuje spotkania warsztatowe, widowiska i inne formy sceniczne, dzięki którym przypomina i utrwala w pamięci zwyczaje, obrzędy i tradycje związane przede wszystkim z rokiem liturgicznym i cyklem prac gospodarskich mieszkańców Regionu Nadwiślańskiego.

Wśród gości zaproszonych znaleźli się również m. in. Pan Grzegorz Woźniak – Poseł na Sejm RP, Radni Rady Powiatu Garwolińskiego Pan Tomasz Kwiatkowski oraz Pan Janusz Zaczek, Ks. Kan. Stanisław Marczuk – Proboszcz Parafii Maciejowice, Radni Rady Gminy wraz z przewodniczącym Panem Pawłem Jaworskim, dyrektorzy szkół, jednostek podległych UG oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.


Po części oficjalnej głos zabrała Pani Jadwiga Krześniak, która zapoznała uczestników warsztatów z tradycją oraz obrzędami towarzyszącymi Wielkanocy w tej części Mazowsza.

Opowieść Pani Jadwigi przeplatana lokalną „powiślańską”, gwarą w barwny sposób przybliżyła zgromadzonym  dawne zwyczaje towarzyszące Świętom Wielkanocnym.

Kończąc swe wystąpienie, Pani Krześniak zaprosiła uczestników do wspólnego robienia palm oraz pisanek wielkanocnych oraz degustacji potraw świątecznych, które zostały przygotowane na konkurs „Stół Wielkanocny Regionu Nadwiślańskiego”.


Do konkursu zgłoszono pięć stołów wielkanocnych przygotowanych przez KGW Strych, KGW Podłęż, Klub 50+, Muzeum Ziemi Nadwiślańskiej oraz Panią Mariannę Król.

Jury doceniło wszystkie stoły uczestniczące w konkursie, przyznając ich wykonawcom równorzędne I miejsce.


Całość uroczystości dopełnił występ kapeli ludowej oraz wspólne wielkanocne śniadanie, przygotowane przez Panie z sołectw Przewóz oraz Antoniówka Świerżowska.


Uczestnicy warsztatów na zakończenie, jednomyślnie podkreślali wyjątkowy klimat tego spotkania, naturalność prowadzącej oraz znaczenie tego typu spotkań – aby ocalić od zapomnienia te wartości, które były podstawą w życiu naszych przodków.


Galeria zdjęć

st1:*{behavior:url(#ieooui) }

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

deklaracja dostepności
deklaracja dostepności

Logo Gminy Maciejowice Urząd Miasta i Gminy Maciejowice

ADRES ul. Sportowa 8, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU (25) 682-57-37
ADRES E-MAIL [email protected]
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00