XXV Rajd Kościuszkowski

13 października 2009
     W dniach 8-9 października 2009r. odbył się w Maciejowicach, jubileuszowy XXV Rajd Kościuszkowski. Impreza zgromadziła około 600 uczestników z różnych stron Polski. Młodzież przeszła szlakami, którymi 215 lat temu przemieszczały się wojska polskie i rosyjskie. W trakcie przemarszu uczestnicy wysłuchali opowieści o najważniejszych faktach dotyczących bitwy oraz historii związanych z okolicami Maciejowic.
     Po południu wszystkie grupy rajdowe spotkały się w Podzamczu, gdzie czekał na nich posiłek i wiele atrakcji: strzelnica, gdzie młodzież miała okazje wysłuchać interesujących ciekawostek na temat broni, a także spróbować własnych sił w strzelaniu z łuku i broni pneumatycznej oraz widowiskowy pokaz władania szablą i lancą, przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną „ostatniego żołnierza Tadeusza Kościuszki” Piotra Zalewskiego.
     Około godziny osiemnastej grupy rajdowe prze
maszerowały na Maciejowicki rynek, gdzie odbył się uroczysty apel poległych. Uroczystość ta zamknęła oficjalną część pierwszego dnia rajdu. Tego dnia młodzież rajdowa doskonale bawiła się przy muzyce zespołu VABANK. W tym samym czasie w Publicznym Gimnazjum im. Ks. Piramowicza, odbył się indywidualny konkurs wiedzy o T. Kościuszce i jego epoce.
Drugi dzień rajdu rozpoczął się mszą św. odprawioną w kościele parafialnym w Maciejowicach
w intencji rajdowiczów. Po mszy uczestnicy Rajdu przemaszerowali do Podzamcza, gdzie po wręczeniu nagród zwycięzcom konkursu wiedzy o T. Kościuszce i jego epoce oraz konkursu współzawodnictwa o tytuł najlepszej grupy rajdowej odbyła się druga część pokazu przygotowanego przez grupę rekonstrukcyjną Piotra Zalewskiego.
     Zwycięzcami w konkursie wiedzy o T. Kościuszce i jego epoce są: Piotr Kaniowski, uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie, Jakub Kępka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Maciejowicach oraz Jakub Olszewski z Publicznego Gimnazjum w Pilawie. Najlepszą grupą rajdową została gru
pa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie.
     Gościem honorowym XXV Rajdu kościuszkowskiego był Pan Włodzimier
z Witczuk, wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Maciejowicach, który 25 lat temu zapoczątkował tradycję rajdu kościuszkowskiego. Do dnia dzisiejszego w rajdach kościuszkowskich wzięło udział ponad 20 tyś dzieci i młodzieży.
W sobotę 10 października po mszy świętej odprawionej w intencji poległych 10 października 17
94 roku odbył się uroczysty Apel Poległych, w którym udział wzięły poczty sztandarowe: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Sobolewie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki oraz Publicznego Gimnazjum im. Ks. Grzegorza Piramowicza z Maciejowic, Publicznego Gimnazjum im Ks. Jana Twardowskiego z Samogoszczy i Ochotniczej Straży Pożarnej z  Maciejowic, Pani Poseł Stanisława Prządka, Księża, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Siedlcach: Pani Joanna Kaniuk Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Siedlcach, Pani Alina Piątek Kierownik Nadzoru Pedagogicznego oraz Pani Iwona Kurek wizytator, Pan Marek Chciałowski Starosta Powiatu Garwolińskiego, Pan Mirosław Łyżwa Komendant WKU w Garwolinie, Pan Marek Świszcz Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie, Pan Dariusz Sadkowski Komendant Powiatowy Państwowej Straży pożarnej w Garwolinie, Pan Andrzej Koszutski Wójt Gminy Sobolew, przedstawiciele zakładów pracy, harcerze oraz uczestnicy Rajdu kościuszkowskiego i mieszkańcy gminy Maciejowice. Wszystkich przybyłych przywitał Pan Sylwester Dymiński Wójt Gminy Maciejowice. Podczas Apelu zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz poświęcona urna z ziemią pobraną w tym dniu z pobojowiska maciejowickiego.
    Tegoroczny jubileuszowy XXV Rajd Kościuszkowski zapisał się w pamięci uczestników jako udana impreza.
Mamy nadzieje, że była to także doskonała szansa na poszerzenie wiedzy o historii Maciejowic i ich okolic, oraz znakomita okazja do zawierania nowych i umacniania dawnych przyjaźni pomiędzy rajdową młodzieżą.

Zapraszamy do galerii zdjęć…

Logo Gminy Maciejowice Urząd Gminy Maciejowice

ADRES ul. Rynek 7, 08-480 Maciejowice
NUMER TELEFONU ( 25) 682-57-37
ADRES E-MAIL gmina@maciejowice.pl
NIP 826-10-97-043
REGON 000544326
GODZINY URZĘDOWANIA Pon - Pt. 8.00 - 16.00